Šíření koronaviru

Známé onemocnění může zhoršit průběh covidu-19. Trpí jím řada lidí

Koronaviru, zuby
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
2.5. 2021 11:24
Téma:

Po celém světě se stále šíří koronavirus. Zatímco někteří infikovaní mnohdy ani nepoznají, že jsou nemocní, jiní skončí i v nemocnici. Podle odborníků se s těžším průběhem potýkají lidé, kteří bojují s onemocněním dásní nebo paradentózou.

Trápí vás zánět dásní nebo paradentóza? V tom případě byste se měli mít na pozoru. Podle studie kanadských oborníků, o které informoval portál Medical News Today, jsou totiž právě tato onemocnění spojená s těžším průběhem covidu-19.


Studie prokázaly, že u pacientů s virem a onemocněním dásní se až 3,5krát zvýšilo riziko, že skončí v nemocnici. Častěji zároveň tito lidé potřebovali plicní ventilátor.

 


Podle odborníků je u těchto nakažených navíc 8,8krát větší pravděpodobnost, že s koronavirem nakonec zemřou. "Paradentóza je považována za rizikový faktor pro řadu orálních i systémových onemocnění. Vědci už našli souvislost například se srdečními a respiračními chorobami nebo cukrovkou,“ přiblížil jeden z autorů studie Wenji Cai.


Zánětlivou paradentózu způsobují bakterie, které se usazují v ústní dutině. Jedním z nejčastějších příznaků je zarudnutí. Onemocnění se však dá předcházet. Důležité je dodržovat správnou ústní hygienu. Je potřeba si pravidelně čistit zuby a používat dentální nit.


Lidé však také nesmí zapomínat na preventivní kontrolu u svého zubaře. Experti doporučují jej navštívit alespoň jednou za rok.

 

Koronavirus způsobuje i poruchy spánku. Podívejte se na rozhovor:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz