skandál v Chrastavě

Znásilněný chlapec z Chrastavy je na tom zle! ZPOVĚĎ MATKY

Téma:

Mentálně postižený chlapec (13), kterého měl ve výchovném ústavu v Chrastavě znásilnit o dva roky starší chovanec, je na tom psychicky velmi zle. Podle uplakané zoufalé matky je vzteklý a často si ubližuje, navíc je nedůvěřivý k ostatním lidem. A vina podle ní leží hlavně na bedrech ředitelky Soni Cpinové.

Měla podezření, že 15letý chovanec znásilňuje o dva roky mladšího postiženého chlapce, přesto věc nenahlásila policii. Nyní čelí ředitelka výchovného ústavu v Chrastavě obrovské kritice. TV Nova si postěžovala i matka znásilněného chlapce, která nechápe, jak k celému incidentu vůbec mohlo dojít.

 

"Ti kluci tam nejsou jenom za odměnu. Ti tam jsou proboha proto, že něco udělali, ne? Ne kvůli tomu, aby tam měli uvolněnou morálku," rozčilovala se zoufalá matka postiženého chlapce. "Aby tam ještě přemísťovali takovýho kluka, k nemocnému malému 13letému klukovi, který se ani nemůže bránit. To je šílený, tohleto!" dodala.

 

 

"Ta ženská tam nemá co dělat! Dejte tam proboha někoho normálního! Kdo tomu rozumí," pustila se pak přímo do ředitelky, kterou viní ze zanedbání péče i z toho, že ji o případu sama neinformovala.

 

Poté, co ji policie informovala o zdravotním stavu jejího syna, se žena zhroutila. "Napíchali mi injekce na uklidnění a dali silné prášky domů," vysvětlila.

 

Ačkoli je její syn v ústavu, miluje ho a navštěvuje. Nyní je na tom prý velmi zle. "Je psychicky nemocný. Ubližuje sám sobě. Je vzteklý, ubližuje ostatním. A já mám ještě děti a absolutně bych to nezvládla," popsala maminka.

 

 

Ředitelka výchovného ústavu kritiku odmítá. Brání se tím, že celou věc nechala prošetřit interně - psycholožkou. O správném postupu je přesvědčená i ministryně školství Kateřina Valachová. "Paní ministryně si ověřovala i u ředitelů jiných podobných ústavů, zda paní Cpinová postupovala správně. Přesvědčila se, že ano," uvedla mluvčí MŠMT Jarmila Balážová.

 

Případem se chce blíže zaobírat i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která je přesvědčená, že řada dětí je v ústavu neprávem. Samotná policie případ řeší jako mravní delikt.

lud TN.cz