zahájení procesu sledovaný případ

Otřesné detaily: Elišku zabil strýc sadista. Co ho vzrušilo?

Téma:

Vrah devítileté Elišky z Klášterce nad Ohří dnes stanul před soudem. V ostře sledovaném procesu mu hrozí výjimečný trest, v krajním případě až doživotí. Rodina Elišky ale u soudu není. Matka vzkázala, že by to psychicky nezvládla.

"Lituji toho," prohlásil dnes u soudu vrah vlastní neteře Elišky Roman Kalužík. Po většinu času v soudní síni jen hledí do země. To je začátek ostře sledovaného procesu kvůli loňské vraždě a znásilnění Elišky v Klášterci nad Ohří.

 

K soudu přišel ve stejném oblečení, jaké nosil před vraždou, a v jakém pravděpodobně vraždil. Stejné kalhoty a červené tričko měl i v době, kdy si pro něj přišla policie. 

 

Devítiletou Elišku zavraždil její vlastní strýc Roman Kalužník (26) loni 9. září. V osudný den na ni čekal před školou. Podle její kamarádky se vydala stejnou cestou jako obvykle, pak ji ale zrůdný příbuzný vlákal do auta. "Ptal se jí, jestli chce odvézt k tátovi. Říkala jsem jí, ať s ním nechodí," řekla spolužačka Elišky televizi Nova.

 

 

Ještě tentýž den po ní začali pátrat policisté, hasiči i dobrovolníci. Tělo dívenky objevili o den později u Ciboušova, asi kilometr od místa, kde bydlela s babičkou. "Kriminalisté zjistili, že muž měl děvče nejprve oslovit a potom vylákat na odlehlé místo nedaleko obce Ciboušov. Tam byla dívka později nalezena bez známek života," řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.

 

Pozdní lítost

 

Před soudem se dnes začíná skládat obraz nepochopitelné tragédie i samotného vraha - podle všeho útočného sadisty. "Všeho lituju. Kdyby se to dalo vrátit, tak bych to vrátil. Upřímně toho lituju. Dál nebudu vypovídat," bylo celé prohlášení Romana Kalužíka před soudem. Od té chvíle jen sedí na lavici obžalovaných, hledí do země a poslouchá líčení svého hrůzného činu z policejních výpovědí.

 

"Nejraději bych tu nebyl, protože kdybych nebyl, tak se to nestalo," řekl policistům před půl rokem Kalužík. "Nevím, co mě to napadlo. Měl jsem zkrat."

 

Ukazuje se, že se v době činu a zároveň v Romanovi Kalužíkovi protlo mimořádně mnoho negativních vlivů a okolností. Znalci zjistili, že trpí útočným sadismem. Zároveň byl bez práce, přítelkyně, bydlení a navíc byl závislý na pervitinu a trpěl sebevražednými sklony.

 

 

Obraz vraha


Pervitin začal Kalužík užívat v 19 letech. Několik měsíců před vraždou se jeho život začal hroutit. Jak dokládá jeho výpověď na policii, kterou dnes soud četl, přišel podle svých slov o všechno - přítelkyni, práci i bydlení.

 

V té době uvažoval o sebevraždě a dokonce se o ni dvakrát pokusil. Jednou ho z kolejí strhl dobrovolný hasič, podruhé Kalužík zvažoval smrt skokem z mostu. Po těchto pokusech se zabít následoval jeho pobyt v psychiatrické léčebně v Mostě. Odtud byl propuštěn poté, co lékařům podepsal reverz. To bylo asi dva měsíce před vraždou.

 

Z posudků znalců, které dnes citoval soud, vyplynulo, že Roman Kalužík má sklony k útočnému sadismu a líbí se mu krvácející ženy.

 

Vražda podle vrahovy verze

 

Vzhledem k tomu, že Kalužík odmítl u soudu vypovídat, bude nejspíš to, co řekl předtím policistům jedinou verzí scénáře vraždy. A že nebude tak úplně pravdivá, potvrzují i rozpory vrahovy výpovědi s prokázanými fakty.

 

Podle obžaloby v lese Kalužík malou Elišku povalil, zatlačil jí obličej do země, strhal z ní šaty a znásilnil ji. Ale Kalužík především trvá na tom, že Elišku neznásilnil, i když nepopírá její vraždu. To je ovšem v rozporu s tím, že v dívčině pochvě pitva odhalila nejen zranění, ale i Kalužíkovo sperma.

 

 

Podle vrahovy výpovědi chtěla dívka jít do lesa na houby. Při procházce si potřebovala odskočit a požádala strýce, aby se otočil. Ten to udělal, ale pak dívku u močení přesto pozoroval.

 

Údajně mu pak řekla, že to poví své babičce a Kalužík na ni pak zaútočil. Znásilnění popírá a krev a své sperma vysvětluje jen povrchně nebo vůbec. Tvrdí, že se před dívkou "jen" uspokojoval. Pak policistům připustil, že do ní vnikl prsty.

 

Že by s Eliškou souložil, popřel. Sperma v její vagině vysvětlil jednou tím, že se tam mohlo dostat z jeho prstů. V další výpovědi ovšem zase odmítl, že by vyvrcholil.

 

Dívku nakonec uškrtil jejími vlastními kalhotami a odešel domů. Večer se na místo ještě jednou vrátil, aby údajně zjistil, jestli je Eliška skutečně mrtvá. Pak vylezl na posed a v lese přespal.

 

Vyšetřování ukázalo ještě jednu drobnost, která svědčí o Kalužíkově otrlosti. Ihned po vraždě se vrátil do Klášterce a navštívil svou bývalou přítelkyni, protože chtěl vidět svého dvouletého syna.

 

Rodina se ze soudu omluvila

 

Tyto otřesené detaily blízcí Elišky sice znají ze spisu, ale dnes byli jejich čtení u soudu ušetřeni. Omluvili se předem a nebudou v procesu ani vypovídat. Totéž se týká i matky vraha Kalužíka.
 

"K soudu nepůjdu. Psychicky bych to nezvládla. Vidět ho nebo se mu podívat do očí, bych nevydržela. Kvůli tomu ani nečtu noviny, nekoukám na televizi,“ řekla Eliščina maminka Alena K. "Bojím se, že bych u soudu udělala scénu, že bych se mu třeba pokusila ublížit. Tak je to silné." K soudu patrně nedorazí ani babička Elišky, i když účast do poslední chvíle zvažovala. Ani ona na tom není psychicky dobře. Ze stejného důvodu nebude rodina u soudu ani vypovídat.

 

Soud ale přečetl požadavky pozůstalých. Babička Elišky po Kalužíkovi chce přes 450 tisíc korun, matka za újmu žádá 250 tisíc.

 

Peníze ostatně stály i na počátku celé tragédie. Kalužík si totiž do Klášterce nad Ohří přijel od babičky půjčit peníze. Ta nebyla doma, tak šel ke škole, kde  potkal Elišku.

 

 

Až po dvou dnech se pachatel policii sám přihlásil, jeho bývalá přítelkyně ho totiž viděla čekat na Elišku před školou a donutila ho jít na policii vysvětlit, co tam dělal.

 

I když kriminalisté zadrželi Kalužíka brzy po činu a mají tak spoustu důkazů, vyšetřování se protáhlo kvůli čekání na znalecké posudky. Šlo o sexuologická, psychologická a psychiatrická pozorování, která museli autoři později ještě doplňovat.

 

Celou tu dobu strávil Roman Kalužník ve vyšetřovací vazbě v Litoměřicích. Žádal sice o propuštění, ale soud se obával, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti nebo uprchnout. Tyto tři důvody k prodloužení vazby bohatě stačily.

 

GALERIE: Hrob Elišky

1
/
10
Zdroj: TN.cz
Hrob Elišky - 1


ČTĚTE TAKÉ:

Drsná vražda: Uvařil svou transsexuální ženu, která se živila jako společnice, pak se podřízl

Vražda! Bývalý policista má o tom, co se stalo Bartošové, jasno

tn.cz / gar