bydlení v nájmu

Znáte svá práva nájemníka? Tohle si k vám domácí nesmí dovolit...

Bydlení - peníze
Zdroj: Mediafax
ilustrační foto
Téma:

Podepsali jste pronajímateli bytu ve smlouvě výpovědní lhůtu a on vás chce nyní vystěhovat? Nesmí. Zakázal vám chovat domácí zvířata? Nesmí. Nepovolil vám zapsat si v bytě trvalé bydliště? Ani to nesmí. Informuje o tom dnešní vydání deníku Právo.

Pronajímatelé si stále do nájemních smluv promítají nejrůznější podmínky, přestože Nový občanský zákoník jim tato práva sebral. "Po množství případů jen v letošním roce si troufám říci, že nájemníci neznají svá práva a pronajímatelé je nechávají už více než rok podepisovat neplatné smlouvy,“ řekl Právu Ondřej Preuss, jednatel společnosti Dostupný advokát, která provozuje právní poradnu s online službami.

 

Přestože se s příchodem Nového občanského zákoníku tvrdilo, jak zákon zliberalizoval, posílil ve skutečnosti práva nájemníků. Platí už více než rok, přesto si pronajímatelé přiznávají víc práv, než mohou. "Obrátila se na nás nešťastná paní, že jí majitel bytu zakázal mít v bytě dvě kočky. Byla nadšená, když jsme jí řekli, že to jí domácí zakázat nesmí. Tady zákon dokonce neošetřuje ani to, kdyby si do pronajatého bytu někdo nastěhoval například smrtelně jedovaté hady. I v takovém případě by se majitel musel obrátit na soud a dokázat, že zvíře ostatní ohrožuje,“ řekl Preuss.

 

 

Pokud jde o výpověď nájemní smlouvy, okamžitě ji lze zrušit, když nájemník neplatí nájemné. Tříměsíční výpověď pak může domácí dát jen ze zákonných důvodů. Mezi ty patří například, je-li nájemník odsouzen za násilí proti pronajímateli, má-li být byt či dům vyklizen z veřejného zájmu nebo pokud byt má být užíván pronajímatelem nebo jeho manželem, který hodlá opustit rodinnou domácnost, případně když potřebuje pronajímatel byt pro svého příbuzného.

 

Nepřípustné je rovněž udělit nájemci pokutu, i když si to do smlouvy pronajímatel napíše. A je také čistě na nájemci, zda si do bytu nastěhuje další příbuzné, přihlásí se k trvalému pobytu nebo si v bytě zapíše sídlo svého podnikání. "Taková je právní realita, kterou přinesl Nový občanský zákoník. Tříměsíční výpovědní lhůty, zákaz domácích mazlíčků nebo smluvní pokuty jsou ustanovení neplatná, i když je nájemník podepíše. Jenomže jako by to celý rok nikdo nevěděl,“ řekl Právu Ondřej Preuss.

tn.cz / gar