Problémy zemědělců

Žně mají zpoždění, méně bude hrachu i ječmene. Brambory mohou v zemi hnít

Petr Brzek
Petr Brzek
17.7. 2021 22:27
Téma:

V Česku začaly žně, ale kvůli deštivému počasí mají až dvoutýdenní zpoždění. Navíc na mnoha místech se zemědělci nemohou do mokrých polí dostat. Už teď je ale jasné, že třeba úroda ječmene bude menší než loni a přímo tragická bude sklizeň hrachu. A hrozí dokonce i to, že brambory budou v zemi hnít.

Obvykle by byly žně touto dobou už ve své polovině. Ale třeba zemědělci v Živanicích na Pardubicku nyní nemají sklízených ani deset procent plochy.

 

V nedaleké Černé u Bohdanče na Pardubicku měli zemědělci jako jedni z mála štěstí na počasí a trefili pár suchých dní. V sousedních Živanicích jim ale mohli jen závidět. Kombajnér až do poledne čekal, než opadne rosa.

 

Podle plánu měl kombajn za hodinu posekat tři hektary pole a sklidit 15 tun obilí. Jenže po pár minutách už na místo mířila agronomka. Zrno se zdálo stále vlhké.

 

 

Přístroj ukázal šestnáctiprocentní vlhkost. To je moc. Všichni doufají, že dál od kraje bude situace lepší. Možná ano, ale smůla se dál lepí na paty. Za půl hodiny je bohužel po sklizni, Pardubicko zasáhla průtrž mračen.

 

Trocha úrody končí na valníku a jede se domů. Stroje se sem vrátí nejdřív za tři dny. Kvůli mokru bude letos ječmenu méně. Na jižní Moravě série bouřek obilí dokonce úplně zválela a sklízet ho bude náročné.

 

Nekončící deště zničily i hrách. Shnil ve stoje, lusky jsou třetinové, a kde bývá až osm kuliček, jsou teď tři. Sklizeň tak bude oproti normálu sotva třetinová.

 

 

Zemědělci se obávají, že v zemi už dokonce začínají hnít brambory a musejí je proto více stříkat proti plísním. Všichni teď doufají, že se nebude opakovat rok 2017, kdy to bylo v řádcích na holínky.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz