Znečištění ovzduší

Dívku (9) zabil špinavý vzduch, rozhodl soud. Je první na světě!

Ella Kissi-Debrah
Zdroj: Twitter / The Ella Roberta Family Foundation
Michaela Martínková
Michaela Martinková
19.12. 2020 16:00
Téma:

Devítiletá Ella Kissi-Debrah z Londýna je považována za prvního člověka ve Spojeném království, který zemřel na následky extrémního znečištění ovzduší. Rozhodnutí vydal soud v londýnské čtvrti Southwark. Podle některých zdrojů jde o první takový případ na celém světě.

Ella žila se svou matkou v blízkosti jedné z nejrušnějších silnic v jihovýchodním Londýně. Poslední tři roky svého života trpěla těžkými astmatickými záchvaty, které vedly až k srdečnímu selhání a dýchacím potížím. Kvůli záchvatům byla 27krát hospitalizovaná v nemocnici. Nakonec obtížím 15. února 2013 podlehla. V té době ještě úřady nepřiznaly, že by smog mohl mít vliv na její úmrtí.

 

Vyšetřování z roku 2014 dospělo k závěru, že dívka zemřela na akutní respirační selhání. Toto rozhodnutí zrušil vrchní soud po předložení posudku, který upozorňoval na nebezpečné hodnoty znečištění ovzduší v blízkosti jejího bydliště. Starosta Londýna Sadiq Khan označil rozhodnutí soudu za přelomové.

 


"Znečištění ovzduší bylo významným faktorem přispívajícím ke vzniku a extrémnímu zhoršení jejího astmatu," uvedl koroner Philip Barlow. Podle jeho zjištění byla dívka vystavená vysokým koncentracím oxidu dusičitého a prachových částic, které přesahovaly limity určené Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

 

 


Ellina matka Rosamund Kissi-Debrah bojovala sedm let o to, aby bylo znečištění ovzduší uznáno jako příčina smrti její dcery. "Dosáhli jsme spravedlnosti, kterou si tak zasloužila," uvedla po rozsudku Ellina matka, která teď volá po zavedení nového zákona o čistém ovzduší, který by byl dodržován po celém světě. "Je to i o dalších dětech, které žijí v našem městě, a které jsou také vystavené velkému znečištění ovzduší," dodala.

 

 

"Verdikt soudu představuje posun ve způsobu, jakým musí nyní vláda a místní úřady spolupracovat s cílem řešení zdravotní krize týkající se znečištění ovzduší," řekla Sarah Woolnoughová, výkonná ředitelka dobročinných organizací Asthma UK a British Lung Foundation (Britská společnost pro pro astma a Britská plicní nadace). Podle těchto spolků je devítiletá dívenka první člověk na světě, který má jako příčinu smrti uvedené v úmrtním listu znečištění ovzduší, píše CNN.

Související témata:
TN.cz