Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

varování odborníků

Zombie droga může zničit zdraví kdykoliv, nikdo nezná koncentraci

Zdroj: TV Nova

Česko obchází strašlivá hrozba, která už si vyžádala jeden lidský život. Novou syntetickou drogou se intoxikovalo už 19 lidí a případů stále přibývá. Riziko spojené s drogou je podle šéfa Národní protidrogové centrály proměnlivé, protože se neustále mění chemická skladba i koncentrace. Uživatel si tak nikdy nemůže být jistý, kdy mu půjde o život.

Syntetické konopí se šíří po celém světě, v Británii se na ulicích válí lidé připomínající zombie po ulicích. Zákeřná droga už se ale rozmáhá i v Česku a situace nevypadá vůbec dobře. Intoxikovalo se již nejméně 19 lidí, jeden člověk strašlivé droze podlehl.

 

Droga představuje velké nebezpečí. "Ta látka, o které hovoříme, je z rodiny nových syntetických drog, které se vyznačují tím, že mají proměnlivou skladbu účinných látek a vyrábějí se takovým velmi nahodilým způsobem, takže ten rizikový potenciál ve vztahu ke zdraví je velmi proměnlivý. De facto ten rostlinný materiál je pouze nosič té účinné látky o koncentraci, která není nikomu známá," popsal nebezpečnost syntetického konopí ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

 

Doménou tohoto typu látek je podle Frydrycha internetový prodej, i tak se ale droga šíří například mezi bezdomovci. Výrobci neustále proměňují chemickou strukturu a díky tomu obchází seznam zakázaných látek v jednotlivých zemích.

 

 

Nejčastěji se účinné látky dováží z Číny a Indie, zpracovávány jsou pak přímo na území Evropy, ojedinělé případy se objevují i v České republice.

  

Aktuální situace s novou drogou se neustále zhoršuje. Nejméně u 10 lidí, kteří se drogou přiotrávili v Moravskoslezském kraji, se objevila stejná účinná látka, jedná se tedy o stejnou drogu.

 

Před požíváním drogy důrazně varuje policie. "Já bych chtěl upozornit veřejnost, aby pokud se dostane s drogou do styku, tak aby ji zaprvé neužívala a aby poskytla informace na linku 158," apeloval ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

 

 

"Laicky lze popsat tuto psychotropní látku jako sušenou rostlinou hmotu podobající se nadrcenému konopí (marihuaně) nebo rostlinnému koření (jako například majoránka, šalvěj apod). Látky jsou zpravidla uživateli kouřeny. Substance se však mohou vyskytovat též v krystalické podobě a mohou být zaměňovány za drogy (metamfetamin, extáze apod.). Fatální následek ovšem vzhledem k výše sdělenému může znamenat také požití tohoto syntetického canabinoidu v kombinaci s alkoholem. Značné zdravotní obtíže může přinést ba i první experimentování s touto syntetickou látkou," popisuje vrchní komisařka Gabriela Pokorná.
 

klma TN.cz