Ohromný úspěch

Zoo v Liberci slaví! Malý orlík se vylíhnul díky zmrazenému spermatu

Mládě orla křiklavého
Zdroj: Zoo Liberec
Mládě orla křiklavého z liberecké zoo.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
24.6. 2020 16:49
Téma:

Obrovský úspěch světového významu slaví zoologická zahrada v Liberci. Tamním chovatelům se podařilo rozmnožit orla křiklavého pomocí zmrazeného spermatu. Podle zahrady jde o významný okamžik především pro záchranu nejen tohoto druhu, ale také dalších ohrožených ptáků.

Tato metoda, kdy se uchovává sperma v tekutém dusíku pro pozdější rozmnožení, není u ptáků vůbec běžná. Obecně se používá zejména u lidí a hospodářských zvířat. V ptačí říši byla technika úspěšně použitá pouze u jeřábů a pár zástupců z ptačího řádu hrabavých.

 

"Ptačí sperma je odlišné od savčího, a proto se musí používat jiné postupy. Dosud to není obecně používaná metoda. My techniky mrazení spermatu ladíme už pátým rokem,“ tvrdí zoolog Jan Hanel.

 

Malý orlík, k jehož odchovu použili v zoologické zahradě zmrazené sperma, se vyklubal na svět 8. června a má se k světu. Podle chovatelů se jedná o malého samečka.

 

 

Dárcem spermatu je orlí samec, který pochází z volné přírody. Toho kvůli trvalému hendikepu přijali do záchranné stanice a odtud se dostal v roce 2005 do liberecké zoo.

 

Chovatelé začali s orlem pracovat a díky jejich péči se jim podařilo naučit samce dobrovolně dávat sperma. Dospělý orel však dával sperma zpravidla o měsíc dříve, než samice snášela vejce, a časově se tak reprodukčně míjeli.

 

Právě to přispělo k výzkumu a chovatelé se tak zaměřili na metodu zmrazování. "Jsem velice rád, že se nám úspěšná inseminace po našem mnohaletém úsilí vydařila. Pro záchranu druhu se jedná o přelomový okamžik,“ dodal Hanel.

 

Návštěvníkům pražské zoo se představilo mládě slona indického. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz