ZOO bez peněz

Zoologické zahrady třou bídu s nouzí. Téměř nemají peníze na provoz

Téma:

Velké ekonomické problémy začínají mít kvůli šíření koronaviru i zoologické zahrady po celé zemi. Většinu peněz na provoz mají ze vstupného, a to je teď nulové. Zoologické zahrady jsou zavřené už téměř měsíc. A to mělo být právě toto období ve znamení začátku hlavní sezony, kdy do zahrad míří nejvíce návštěvníků.

Ztráty v jednotlivých zahradách dosahují několika milionů korun. O nejvyšší zisk přišla ta pražská - téměř o 20 milionů. Velké výdaje mají ale všechny ZOO, a to přes zavřené vstupní brány.

 

"Pořád běží platy zaměstnancům, pořád musíme krmit zvířata, že pořád máme výdaje za energie a tak dále," řekl ředitel ZOO Praha Miroslav Bobek.

 

 

"Když odečteme nějaké úspory, které tam jsou, tak ta ztráta do konce dubna bude zhruba šest milionů," přiznal David Nejedlo, ředitel ZOO Liberec.

S problémy se potýkají taky záchranné stanice a bioparky. Na video se podívejte ZDE:

 

Většina zoologických zahrad se snaží návštěvníkům zpřístupnit svůj obsah alespoň na sociálních sítích. Například ZOO Praha pro tyto účely založila nový kanál. Na ten nahrávají záběry především samotní ošetřovatelé a další zaměstnanci zahrad.

 

 

I brněnská ZOO dává lidem nahlédnout dovnitř pomocí internetu. Dnes například pořádala "obývákové" komentované krmení surikat. "Není to pouhý přímý přenos, ale je tam vždy chovatel, který povídá přímo o tom druhu a také o těch zvířatech, která chováme tady v ZOO Brno," přiblížil mluvčí brněnské ZOO.

 

"Vybízíme naše příznivce, aby sponzorovali zvířata, adoptovali zvířata," doplnil Bobek. V obou případech zájemci přispějí na chov zvoleného druhu a navíc se zaslouží o jeho ochranu ve volné přírodě.

Marek Bruna TN.cz