patová situace

Zoufalá premiérka! Mayová znovu usedla ke stolu s Corbynem

Téma:

Britská premiérka Theresa Mayová popsala středeční společná jednání o brexitu s lídrem opozice Jeremym Corbynem jako konstruktivní. Ve čtvrtek ke stolu usedli znovu. Situaci Mayové však komplikuje parlament.

Premiérka Mayová se zoufale snaží vyřešit patovou situaci ohledně brexitu. O pomoc šla prosit na místo, kde by to ještě před pár měsíci bylo nemyslitelné - k opozici. "Čekal jsem větší změnu. Bylo to užitečné, ale bez výsledku. Ve čtvrtek budeme v jednáních pokračovat," řekl šéf labouristů Corbyn.

 

Do pokračujícího chaosu se vložila také první ministryně Skotska Nicola Sturgenová. Podpořila ty labouristy, kteří tlačí na Corbyna, aby se dohodou nezaprodal. "Doufám, že se neuchýlí ke špatné dohodě. Podle mého názoru je naprosto zásadní, aby labouristé vyjednávání podmínili vyhlášením dalšího referenda," vysvětlila.

 

Britští poslanci mezitím schválili návrh zákona, který vylučuje tvrdý brexit. Premiérce ukládá usilovat o odklad, pokud bude za osm dní hrozit odchod bez dohody. Vyhradili si také právo na úpravu jeho trvání. Návrh prošel ale jen se štěstím. A to o jeden hlas. Pro bylo 313 poslanců, proti 312. Už dnes dokument nejspíš projedná sněmovna Lordů.

 

 

V pondělí se navíc v dolní sněmovně nebude hlasovat o dalších alternativách odchodu. Toto hlasování skončilo remízou - první po téměř 40 letech. Rozhodnutí se tedy ujal předseda sněmovny.

 

Tvrdou ránu Mayové kromě vlastního parlamentu uštědřil také šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Westminsteru vzkázal, že musí dohodu schválit do 12. dubna, pokud chce ještě spořádaně odejít před evropskými volbami, tedy do 22. května. Jinak dojde na tvrdý brexit.

pan, Kristina Tůmová TN.cz