příspěvek od státu

Zoufalí rodiče o ošetřovném. Peníze nepřišly od března a nemáme co jíst

Rodinné finance - 2
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 15. 5. 2020
Téma:

Rodiče, kteří museli zůstat se svými dětmi doma kvůli uzavřeným školám a školkám, mají nárok na ošetřovné. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ho vyplácí po celou dobu uzavření. Mnoho rodičů však řeší problém, že jim dosud žádné peníze nepřišly.

"Stále nemám vyplacené ošetřovné za březen! Jsem sama se dvěma dětmi,“ rozčiluje se na facebooku čtenářka Marcela.

 

"Už toho začínám mít plné zuby. Od 11. 3. jsem doma a žádné peníze mi nepřišly. Kdybych nebydlela u rodičů, tak nemám ani na slanou vodu a můžeme se jít pást na louku,“ přidává se Miruše.

 

Pro mnohé z nich jsou tyto peníze jediným finančním prostředkem. Podle ČSSZ však může být ošetřovné vyplaceno až poté, kdy okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) obdrží všechny potřebné a vyplněné doklady, a to jak ze strany zaměstnance, tak zaměstnavatele.

 

 

V případě, že některý doklad chybí nebo je nesprávně nebo neúplně vyplněný, okresní správa vyzývá k jeho doplnění či opravě. "Tyto situace nastaly i u některých případů dávek ošetřovného za březen. Z těchto důvodů jsou aktuálně některé dávky ještě zpracovávány nebo došetřovány,“ informovala mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová.

 

Mluvčí proto doporučuje nejprve kontaktovat svého zaměstnavatele a u něj si ověřit, zda odeslal řádně vyplněné podklady příslušné OSSZ. Zároveň uvedla, že maximální lhůta pro výplatu ošetřovného činí jeden měsíc ode dne, ve kterém byly příslušné OSSZ doručeny všechny řádně vyplněné podklady.

 

Problém se však netýká pouze vyplácení ošetřovného ale také nemocenské. Lidé si zároveň stěžují, že mnohdy ani neví, proč peníze ještě nedorazily. Zkontaktovat ČSSZ ať už prostřednictvím call centra nebo emailu a zjistit možnou příčinu, je však podle nich nemožné.

 

"Moje máma ještě nedostala nemocenskou za březen ani za únor. A jíst má podle vás co? Žádné penále u vás není,“ zlobí se Dalibor.

 

 

"Nemocenská mi taky nepřišla, nelze se nikam dovolat. Je to hrozná situace. Ani emaily nikdo neřeší,“ přidává se Věra.


I když díky eNeschopence není nutné neschopenku fyzicky zaměstnavateli předat, musí mu zaměstnanec emailem nebo telefonicky oznámit, že je v pracovní neschopnosti. I v tomto případě hraje zásadní roli správnost údajů.


"Pokud je vše v pořádku, pracovníci OSSZ standardně vyřídí žádost o výplatu dávky dříve, zhruba do deseti pracovních dnů. Pokud jsou podklady neúplné či nesprávné, OSSZ musí provést došetření,“ tvrdí Drmolová.


Zároveň dodala, že přestože v souvislosti s mimořádnými opatřeními kvůli pandemii koronaviru bylo call centrum posíleno, může být linka přetížená. Proto doporučuje si nejprve zjistit, zda byly příslušné podklady řádně dodány.

 

Rodiče si stěžují, že pro získání ošetřovného musí mít od školy potvrzení o jejím uzavření. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz