Hit internetu!

Zpívejte hymnu! Stoupněte si! Takhle starostka školila zastupitele

Ustanovující zasedání zastupitelstva ve Fekišovcích
Zdroj: facebook
Ustanovující zasedání zastupitelstva ve Fekišovcích
Téma:

Takové jednání obecního zastupitelstva jste ještě neviděli! Video, na němž starostka Miroslava Fedorová řídí jednání zastupitelstva ve slovenské obci Fekišovce, se okamžitě stalo hitem internetu. Slováci už několik dní neřeší nic jiného.

Starostka Miloslava Fedorová z vládní strany Směr-SD ve volbách jen těsně porazila svého protikandidáta. Novým členům zastupitelstva hned na ustanovujícím jednání ale ukázala, kdo je tady pán.

 

"Tak vážení, na začátek našeho zastupitelstva zazpíváme hymnu Slovenské republiky. Prosím, postavte se a zpíváme!" vyzvala starostka zastupitele. Ti se nesměle rozezpívali. Když zvládli první sloku, starostce to nestačilo. "Druhou sloku, prosím!" žádala.

 

Tam ale zastupitelé narazili. "Neznáte slovenskou hymnu!" vyčetla Fedorová zastupitelům, kteří nad textem tápali. Jak upozorňuje TV Markíza, sama přitom místo "posiaľ tvrdo spalo" zpívala "dosaľ hrdo spalo".

 

Komedie ale pokračovala. Když měli zastupitelé skládat slib, nelíbilo se Fedorové, že zastupitelka u skládání slibu sedí. "Máte si stoupnout, paní Harabinová!" upozorňuje starostka zastupitelku. Ta se brání, že nebyla vyzvána.

 

VIDEO: Sestřih toho nejlepšího z jednání zastupitelstva:

 

"Sliby se stále skládají ve stoje, protože se tím vzdává čest!" trvá Fedorová. Zastupitelka se brání, že ji měla upozornit. "Mě to nezajímá, máte to vědět! Postavte se!!" rozčiluje se starostka. Když trvá zastupitelka na tom, že ji měla vyzvat, odpoví ji Fedorová, že má mít tolik inteligence, že má vědět, že se má postavit. Harabinová odpověděla, že tolik inteligence nemá.

 

"Tak se prosím postavte," rezignuje nakonec starostka. "No vidíte, že to jde, paní starostko," reaguje Harabinová. Hádka starostku zřejmě pořádně rozhodila. "Tím pádem jste se ujali funkcí zastupitelů obecního zastupitelstva obce Fekišovce na příští období v letech 2018 až 2020, tedy na čtyři roky," řekla starostka.

 

 

Ne, Ďoďo neumí pořádně psát na počítači!

Zastupitele dál Fedorová vyzve, aby se chovali podle bajky o Svatoplukovi. "Nebojujte proti mně, bojujte se mnou," žádá starostka. Když na to jeden ze zastupitelů reaguje, Fedorová ho umlčí: "Nedostal jste slovo!" vzkázala mu starostka. Zastupitel namítá, že podle stylu jednání to zatím vypadá opačně, tedy, že ona bojuje proti zastupitelům.

 

Zastupitelé si měli mezi sebou určit zastupitele. Když se shodnou na jednou kandidátovi, jejích návrh smete starostka šmahem ze stolu. "Ďoďo neumí pořádně psát na počítači! Jelikož jsme se na zapisovateli nedohodli, bude to paní Harabinová!" snaží se určit starostka, zastupitelé ale trvají na svém kandidátovi.

 

Starostka zastupitelům také vyčítá, že jí nepotvrdili účast na zastupitelstvu. Podle ní to svědčí o jejich neloajalitě ke starostce. Zastupitelé jí vyčítají, jakým stylem vedla jednání. "Mám si od vás udržovat odstup. Bylo mi řečeno, že Fekišovce potřebují starostu, který má nadhled a odstup. Budu si odstup dodržovat striktně a na tom trvám. Prostě máte smůlu! Budu akceptovat vaše návrhy, které budou akceptovatelné a splnitelné, s tím nemám problém!" dodala starostka.

 

 

Na konci jednání se jí nelíbilo, že si zasedání kameraman natáčí. "Vy, z toho, co tu bylo, se neopovažujte nic zveřejnit! Nebo vás dám na policii a na soud. Jednoduše nesouhlasím s tím, abyste zveřejnil, co tu bylo. Tímto vyhlašuji naše jednání za tajné," snaží se Fedorová zabránit zveřejnění záznamu.

 

S tím ale narazila. Podle odborníka na veřejnou správu Michala Kaliňáka je nemyslitelné, aby ustanovující jednání zastupitelstva bylo tajné. Transparency International poslala starostce otevřený dopis, ve kterém ji žádá o dodržování politické kultury a zákonů. Upozornila na jednání zastupitelstva také prokuraturu, aby video prověřila, zda v něm nebyl porušován zákon.

 

 

"Jsem dost temperamentní povaha. Asi jsem si neuvědomila, že jsem měla jednat trochu mírněji, ale stalo se," řekla Fedorová pro TV Markíza. Její jednání rozdělilo obec. Část z 300 obyvatel vsi ji jednání vyčítá, jiní za Fedorovou stojí. Zastupitelé jsou přesvědčeni, že má-li zastupitelstvo čtyři roky fungovat, bude muset starostka změnit svůj přístup.
 

vbo TN.cz