školní výlet

Zpověď dětí z autobusu pod palbou: Myslely, že je to kamínek!

Téma:

Ve francouzské nemocnici zůstává po víkendové střelbě na český autobus poraněná žena z Česka a její manžel. Více než sedmdesát dalších Čechů, včetně několika desítek dětí, je už zpátky v republice. Děti přímo ve škole vyšetřil psycholog.

Důvod, proč někdo střílel na autobus plný českých dětí, které se vracely ze školního výletu ve Španělsku, zatím není jasný. Pracuje se i s možností, že autobus byl jen náhodným cílem. Na jednom se ale pedagogové a psychologové shodují - školáci zažili velké trauma, někdo jim usiloval o život. A jen čas ukáže, jak moc to ovlivní jejich psychiku.

 

"Netušili jsme, jestli to byla jedna střela nebo jestli ty střely budou pokračovat, jestli bude další dávka těch střel. Jestli ten střelec je před náma, za náma," řekl učitel Jindřich Terč, který v autobuse spolu s dětmi cestoval. 

 

"Najednou se ozvala obrovská rána. My jsme mysleli, že tam vlítnul nějaký kamínek nebo něco. A potom to začalo jakoby lítat ty rány. Nikdo nevěděl, co se děje. Akorát jsem slyšel pana učitele, jak křičel, hlavy dolů," popsali traumatický zážitek školáci.

 

 

Ředitelka školy nabídla rodičům dětí, aby je nechali doma. Do školy nakonec přišlo 18 dětí. Vedení k nim na pomoc povolalo psychologa. Situace, kterou školáci prožili, se podle jeho slov nesmí podceňovat. Pětina žáků by mohla mít, aniž by to sami tušili, posttraumatickou stresovou poruchu.

 

"Pokud to řádově do tří měsíců neodezní, tak by se mohla rozvinout chronická porucha, která je klasifikována jako psychická nemoc a končí depresemi, úzkostnými poruchami," vysvětlil psycholog Václav Svoboda. Nejhůře na tom byla dvě děvčata s labilnější povahou.

 

Zatím neznámý střelec zaútočil v jižní Francii na dálnici na autobus plný českých turistů v sobotu večer. Nejdříve to vypadalo, že výstřel vyšel z mostu nad dálnicí. Policie ale pracuje i s informací, že střelec stál se zbraní přímo na svahu u dálnice.

 

 

Autobus zasáhly dvě střely ze zbraně většího kalibru. Zranění způsobily střepy z rozsypaných oken. Celkem bylo zraněno šest lidí a dva z nich strávili včerejšek ve francouzské nemocnici. Mezi nimi i čtyřiapadesátiletá žena - ta s poraněným okem v tamní nemocnici spolu se svým manželem zůstává.

 

Podle exkluzivních informací TV Nova by se manželský pár měl do Česka vrátit během následujících 24 hodin. Svědectví ženy zraněné při střelbě na autobus najdete ZDE.

mom/Pavlína Kosová, František Nyklas TN.cz