Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Austrálie

Zpovědní tajemství? Kněží nechtějí hlásit zneužívání dětí policii

Zpověď
Zdroj: Profimedia

Konec zpovědního tajemství? Australská katolická církev odmítá doporučení australské Královské komise ohledně zavedení zákonů, které kněžím přikazují hlásit případy zneužívání dětí, o kterých se dozví při zpovědi.

Z celkem osmi australských států a teritorií ovšem podobný zákon už dvě území přijala. V Jižní Austrálii má legislativa začít platit letos v říjnu, v Teritoriu hlavního města pak od dubna příštího roku. Nový Jižní Wales a Victoria o podobném nařízení uvažují, Západní Austrálie jej už přislíbila. Ale třeba queenslandští zákonodárci nikdy neoprostili kněží od povinnosti hlásit zneužívání.

 

„Tento navrhovaný zákon je nedomyšlený a neuskutečnitelný. Nezvýší se tím bezpečnost dětí a zákon bude pravděpodobně podrývat náboženskou svobodu,“ sdělil podle Reuters prezident Australské katolické biskupské konference Mark Coleridge s odkazem na posvátnost zpovědi.

 


Odmítnutí doporučení katolickou církví se odehrává na pozadí procesu s adelaidským arcibiskupem Philipem Wilsonem. Ten se před dvěma týdny stal celosvětově nejvýše postaveným duchovním odsouzeným za zneužívání.

 

V domácím vězení si musí odpykat jeden rok. Z loni ukončeného vyšetřování vedeného australskou vládou také vyplynulo, že mezi lety 1950 a 2010 bylo sedm procent katolických kněží obviněno z obtěžování dětí.

rod TN.cz