bezpečně na kole

Test: Dětské vozíky za kolo propadly. Které jsou nejhorší?

Cyklovozík
Zdroj: Getty Images

Dětské vozíky za kolo by měly být ta nejbezpečnější varianta, jak brát vaše malé děti na cyklotůru. Jaká je však realita? Výrobci šetří, a to se pak projevuje na kvalitě produktů v podobě neodsttku bezpečnostních opatření, nepohodlí či přemíře chemikáliích v tkaninách. Z bezpečného vozíku se pro dítě rázem stává hrozba.

Přívěsné cyklovozíky se u nás objevily teprve s začátkem tohoto tisíciletí. Zvláště Češi si je velice oblíbili a na silnicích jsou k vidění poměrně často. Na první pohled bezpečně vypadající schránky na kolech však mohou být pro vaše dítě nebezpečné. Organizace dTest otestovala 11 vozíků různých výrobců a 5 z nich propadlo.

 

Rodiče by měli raději do koupi cyklovozíku investovat. „Doufali jsme, že na bezpečnost si výrobci dají pozor, výsledky testu nás však vyvedly z omylu. Ve třech případech se nízká prodejní cena – tj. do osmi tisíc korun – promítla do nekvalitního a laciného provedení,“ konstatuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. Nejhůře v testu bezpečnosti propadl model Foggy BTS 07.

 

 

Není to ale jen bezpečnost provedení vozíku, co může dítěti uškodit. Test zkoumal také množství toxických látek obsažených v tkaninách vozíků. Chemické rozbory potahů čtyř vozíků odhalili nežádoucí chemikálie jako je například naftalen.

 

“Podle nás je jakýkoliv obsah potenciálně nebo prokazatelně škodlivých látek nežádoucí pro děti a mohli by vést ke zdravotním problémům,“ vysvětlila Hoffmanová. V testu neuspěly model Foggy, Prophete a oba modely Qeridoo Kidgoo.

Přehled testovaných vozíků najdete zde

 

TN.cz