Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 11. 2011

Nesmrtelný umakart

Typická paneláková koupelna, které dosud neprošla rekonstrukcí, má jednoho nepřehlédnutelného společného jmenovatele – umakart.

Umakart neboli umělý karton je jedním z velmi rozšířených druhů laminátu. Zjednodušeně se jedná o papír tvrzený za pomoci pryskyřice. Zároveň jde o materiál, který byl velmi hojně využíván při výstavbě panelových domů minulého století, kde nezřídka zůstává jako součást koupelen nebo dalšího vybavení až do dnešních dnů.

 

 

Nejčastěji se s klasickým umakartem setkáme v podobě typických nevzhledných bytových jader, která dosud „zdobí“ nejeden panelákový byt. Umakartové jádro však nepředstavuje pouze estetický nedostatek, ale k užití tohoto materiálu v koupelnách a na toaletách se váží i další obtíže technického a hygienického rázu – plesnivění, špatná zvuková izolace, nevyhovující rozvody atd.

 

ČTĚTE TAKÉ:

PŘEHLED VŠECH ČLÁNKŮ O BYDLENÍ
TAPETOVÁNÍ JE STÁLE V MÓDĚ
DOPLŇKY V MODERNÍM INTERIÉRU

 

Co řešit před rekonstrukcí koupelny

 

Nevyhovující stav bytového jádra lze řešit hned několik způsoby. Prvním je kompletní úprava koupelny a přilehlé toalety, která zahrnuje také vybourání bytového jádra. Jde o stavební zásah, k němuž se vždy váže určité omezení provozu domácnosti a další starosti včetně množství prachu usazujícího se všude po bytě. Původní jádra ovšem dosluhují a jejich stav si žádá řešení. V případě, že stavební úpravy v oblasti bytového jádra nezasáhnou do nosných konstrukcí, tak není nutné obstarávat stavební povolení od stavební úřadu. Pokud však toužíte po úpravě umakartového jádra v bytě, který není váš, je třeba získat povolení od majitele bytu nebo od družstva.

 

 

Koupelna bez umakartu

 

Pokud si na rekonstrukce najmeme firmu, bude úprava koupelny trvat přibližně jeden až dva pracovní týdny. Vzhledem k tomu, že v bytě musí dojít k odpojení (minimálně teplé) vody a nelze plně využívat toaletu ani koupelnu, je po dobu průběhu rekonstrukce lepší bydlet mimo byt. Při celkové rekonstrukci bytového jádra, která zahrnuje stavební materiál, práci, nové rozvody, odpady, instalace, obklady, sanitární předměty a odklizení materiálu, pak vás taková rekonstrukce vyjde přibližně na 90 až 100 tisíc korun. Celková částka se ovšem odvíjí od konkrétních požadavků, které se u jednotlivých majitelů bytů samozřejmě odlišují. Za nepohodlí při úpravách jádra vás však odmění hezčí, funkčnější a dispozičně promyšlenější koupelna přesně podle vašich představ.

 

 

Méně razantní řešení

 

Neúnosnou situaci v umakartové koupelně lze vyřešit i méně invazivním způsobem, než jakým je celková rekonstrukce celého jádra, při níž je částečně omezen provoz domácnosti. Úpravu umakartového jádra zvládneme i sami, pokud se rozhodneme umakart upravit pouze z estetických důvodů a jen na přechodnou dobu. K tomu nám poslouží speciální nátěr určený přímo na umakartový povrch nebo omyvatelná vinylová tapeta. V tomto případě by se však mělo jednat jen o dočasné řešení.

 

Zdroj: business.center.cz, studecky.cz, koupelny-straka.cz
 

mea
Reklama