Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.10. 2014 18:04
Lepší bydlení

Jak správně a bezpečně osvětlit koupelnu? DŮLEŽITÉ RADY

Interiér
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto.

Dostatečně intenzivní a správně umístěné osvětlení je v prostředí koupelny velmi zásadním prvkem, jehož cílem je nejen vytvořit příjemnou atmosféru, ale také bezpečný prostor. Výběr vhodných svítidel má proto svá pravidla.

V koupelně trávíme hodně času hygienou i relaxací. Volbu vhodného a samozřejmě také bezpečného osvětlení bychom v tomto prostoru neměli podcenit.

 

Bezpečnost na prvním místě

 

Prostředí v koupelně je často vlhké a ve zvýšené míře zde dochází k pravidelnému styku vybavení s vodou. Z toho důvodu je nutné při výběru svítidel do koupelny dodržet technické normy, abychom předešli případným úrazům.

 

Předpisy, které je nutné dodržet

 

Při výběru svítidel bychom se neměli zaměřit pouze na samotný design, ale také na to, jak je svítidlo chráněno proti vniknutí pevných předmětů a vody. Stupeň ochrany určuje kód IP, po němž vždy následuje dvojmístné číslo (viz tabulka níže). První číslice uvádí stupeň ochrany proti vniknutí pevných předmětů, druhá číslice představuje stupeň ochrany svítidla proti proniknutí vody. Pokud je na obalu výrobku uveden například údaj IP 24, pak je svítidlo chráněno proti vniknutí předmětů větších než 12 mm a proti polití vodou.

 

Číslo Ochrana proti vniknutí pevných předmětů Ochrana proti proniknutí vody
0 nechráněno nechráněno
1 předměty do 50 mm kapající voda
2 předměty do 12 mm apající voda při sklonu 15 stupňů
3 předměty do 2,5 mm šikmo dopadající (např. dešťová) voda
4 předměty do 1,0 mm stříkající voda, polití
5 chráněno proti prachu tryskající voda v libovolném směru
6 prachotěsné provedení intenzivně tryskající voda, silné proudy vody
7   při dočasném ponoření
8   při trvalém ponoření pod tlakem

 

 

Koupelna má své zóny

 

Prostor koupelny můžeme rozdělit do čtyřech zón podle toho, jak pravděpodobný a častý je v těchto místech styk s vodou. Podle těchto kritérií bychom měli volit místo, kam koupelnová svítidla umístíme.

 

Skvělé a bezpečné osvětlení koupelny 03
Zdroj: Oficiální zdroj Skvělé a bezpečné osvětlení koupelny 03

 

Zóna 0: Vnitřní prostor vany a sprchového prostoru, kde se nedoporučuje instalace svítidel
Zóna 1: Prostor od okraje vany nebo sprchy do výšky 2,25m, kde se také nedoporučuje instalace svítidel
Zóna 2: Prostor kolem vany nebo sprchy do vzdálenosti 0,6m a nad ní, výše než 2,25m. Pokud nehrozí ani neúmyslné postříkání svítidla vodou pod tlakem, je nejnižší předepsanou hodnotou stupně ochrany IP 44
Zóna 3: Prostor mimo předchozí tři zóny, kde nehrozí přímé postříkání svítidla vodou nebo kondenzace vodních par, nejnižší předepsanou hodnotou je IP 21

 

Hlavní svítidlo i doplňkové osvětlení

 

Základ koupelnového osvětlení tvoří centrální svítidlo, který by měl být dostatečně intenzivní, aby dokázal osvětlit převážnou většinu koupelny včetně všech zákoutí. Výborným doplňkem hlavního světla mohou být výklopné stropní bodovky, které si můžeme podle potřeby přizpůsobit. Velmi důležitou součástí osvětlení koupelny jsou svítidla v okolí zrcadla. Ideální je umístit lokální svítidla po levé i pravé straně zrcadla ve výšce očí a jednu lampu doprostřed nad zrcadlo.

 

Zdroj: Svítidla.com

 

ČTĚTE TAKÉ:

GALERIE: Petr Rychlý opouští svůj luxusní dům. Stěhuje se sem

Tady bydlí Lady Gaga: Podívejte se, kam chodí na záchod

mea TN.cz
Reklama