Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.10. 2013 08:58
Drama v centru

200 squatterů obsadilo dům u Václavského náměstí. 33 jich policisté zatkli

Squatteři obsadili dům poblíž Václavského náměstí
Zdroj: ČTK

Policie v noci na pátek zadržela 33 ze zhruba 200 squatterů, kteří ve čtvrtek večer obsadili dům v centru Prahy mezi Hlavním nádražím a Václavským náměstím. Asi polovina squatterů dům po výzvě dobrovolně opustila, poslední z nich odešli kolem 3. hodiny.

Obsazení domu poblíž Václavského náměstí uspořádala squatterská iniciativa Vzpomínky na budoucnost, která chtěla v budově otevřít sociální centrum.
 

Hlášení o obsazení domu přijali strážníci ve čtvrtek před 20. hodinou, a protože dům je majetkem ministerstva, nemohli zasáhnout, takže případ předali státní policii. Na místě zasahovaly desítky policistů včetně vyjednavačů. Zásahu se účastnili také zástupci orgánu sociálně právní ochrany dětí. Policisté měli totiž informace, že se v objektu nacházejí ženy s velmi malými dětmi, dodala mluvčí.
 

Policisté squattery několikrát upozorňovali na to, že se dopouštějí protiprávního jednání. Opětovně je vyzývali, aby objekt opustili. "Nebyly použity donucovací prostředky. Vše se obešlo v klidu," uvedla Jeřábková. Je podezření, že se všichni zajištění dopustili protiprávního jednání, zřejmě přestupkového charakteru, dodala.
 

V prázdném domě se sítěmi na oknech squatteři zaplnili několik pater, ve většině oken se svítilo. Na domě, který se nachází zhruba 200 metrů od Václavského náměstí a také blízko Hlavního nádraží, pověsili balonky a transparenty s nápisy například "Squatting není zločin" nebo "Obsaď mě a žij!".
 


Podle Sauera ze squatterské iniciativy se akce konala záměrně před sněmovními volbami. "Chceme upozornit na nebezpečnou iluzi, že skutečná demokracie leží ve volebních urnách a že je to akt, který se provádí individuálně, za plentou, jednou za čtyři roky," uvedl. "Svobodu je třeba neustále vykonávat a vyjednávat spolu s ostatními," doplnil.
 

Sociální centrum, které by chtěli squatteři v domě vytvořit, by podle nich sloužilo pro každodenní kulturní, sociální a politickou činnost. Iniciativa Vzpomínky na budoucnost uvedla, že obsazení domu v centru Prahy navázalo na srpnové obsazení chátrajícího domu na pražském Pohořelci, které bylo podle squatterů protestem "proti nesmyslnosti a neudržitelnosti současného stavu bytové politiky a trhu s nemovitostmi". Na místě tehdy zasáhli policejní těžkooděnci a zadrželi 27 lidí.

tn.cz / ČTK / hmr
Reklama