Úplatek domlouval Bárta na záchodě a u tekoucí vody, řekl u soudu Škárka

Předseda poslanců Věcí veřejných Vít Bárta a bývalý člen strany Jaroslav Škárka stanuli v pondělí před soudem. Podle Škárky měl Bárta své stranické kolegy podplácet. Jedním z příjemců úplatku byl i Škárka.

Obvodní soud pro Prahu 5 v pondělí odstartoval proces s předsedou poslanců Věcí veřejných (VV) Vítem Bártou a nezařazeným poslancem Jaroslavem Škárkou (dříve také VV). Podle státního zastupitelství se první z nich dopustil podplácení, druhý pak přijetí úplatku.

 

První výslech Bárty trval podle webu ihned.cz přes dvě a půl hodiny (podrobněji níže). Nejnověji soud po polední přestávce vyslechl Jaroslava Škárku. Jak se dalo čekat, ten vypovídal přesně obráceně než Bárta.
 

Škárka odmítl, že by celá věc byla pučem uvnitř Věcí veřejných, jak před soudem tvrdil Bárta. Rovněž popřel, že by si kdy v minulosti od Bárty půjčoval peníze. A popsal jak nabídku, tak i předání úplatku.
 

Bárta prý Škárkovi nabídl úplatek na toaletě ministerstva dopravy, kde navíc otevřel kohoutek a pustil vodu, aby jeho slova nikdo neslyšel. Peníze později Škárkovi předával sám Bárta, kterému je přivezl jeho řidič.
 

"Na schůzku přinesl řidič pana Bárty obálku, ve které bylo 10-15 menších obálek. Strčil jsem si ji do kapsy a pak až doma jsem zjistitl, že jde o peníze. Konkrétně o 170 tisíc," řekl podle serveru iHned Škárka.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ OD SOUDU:

Soudu také popsal, co dělal s penězi potom: "Doma jsem zjistil, že by se mohlo jednat o úplatek. Začal jsem řešit, co s tím. Druhý den jsem celou nepoužitou částku uzavřenou v původní obálce dal do sejfu a hledal jsem právníka, který by mi pomohl, co s tím. Zároveň jsem se připravoval na zahraniční cestu."
 

Škárka trvá na tom, že se jej pokoušel Bárta uplatit. Ve straně prý zůstával jen proto, aby se ji pokusil změnit. "Věci veřejné byly od začátku investiční záměr, který má přinést zisk. Způsob, jakým by se peníze vracely, jsou popsány v Etickém kodexu VV, kde jsou přesně popsána pravidla, jak tunelovat zakázky skrze ministerstva řízená lidmí z VV," řekl podle iHned Škárka před soudem.
 

O soudní líčení je velký zájem

 

K soudu se dostavili oba obžalovaní i Bártova manželka Kateřina Klasnová. O líčení je nebývalý zájem a před budovou soudu se tvořily dlouhé fronty. Soudu se hlásí i noví svědci. Web ihned.cz napsal, že se soudu přihlásil jistý Tomáš Vacka, který tvrdí, že byl milencem Kristýny Kočí. Soud jeho žádost zváží podle toho, co řekne Kočí.

 


Bárta peníze pro poslance označuje za půjčku

 

Proces zahájila státní zástupkyně přečtením obžaloby. Ta se týká údajného Bártova podplácení svých stranických kolegů. Před soudem se Bárta zodpovídá z toho, že Škárkovi za loajalitu vyplatil celkem 170 tisíc korun a Kristýně Kočí půl milionu korun. Bárta se již dříve hájil tím, že nešlo o úplatek, nýbrž o půjčku. Stalo se tak 29. března loňského roku.PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ O PŘÍPADU:

 

Bárta obvinění z uplácení poslanců VV odmítá. Web idnes.cz uvedl, že podle Bárty bylo toto obvinění součástí snahy překreslit výsledky voleb z roku 2010. "Cílem bylo rozštěpit poslanecký klub Věcí veřejných. Šlo o restrukturalizaci vládní koalice," citoval web Bártu. Kočí označil Bárta za lhářku, podle něj se snažila o puč ve straně i ve vládní koalici.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Proti exministru Bártovi vypovídali i někteří "véčkaři“

 

Většinu času u soudu hovoří Bárta, bere to jako politický proslov a mluví o věcech, které s věcí nesouvisí. Stále tvrdí, že Škárku neuplácel, ale peníze mu půjčoval. "Pomáhal jsem mu takto několikrát, napřiklad v roce 2006 jsem mu půjčoval peníze na obleky a reprezentaci. Doklady od půjček však nemá.

 


 

Zdá se, že soudce Jiřího Šotta svou verzí o půjčkách příliš nepřesvědčil, uvedl web ihned.cz.

 

Bártovi hrozí až šestileté vězení, Škárkovi až tříletý nepodmíněný trest.

 

 

Soudce Jan Šott, který dostal případ na stůl, nařídil prozatím hlavní líčení na pět jednacích dní - od pondělí do pátku.

muf tn.cz / Mediafax