BEDŘIŠKA: V zápalné lahvi nebyl obyčejný benzin.

V zápalné lahvi, kterou útočník vhodil v neděli ráno do domku v chatové osadě Bedřiška nebyla ani žádná benzinová směs.

Policisté zatím nemají výsledky expertíz, které by měly přesně určit hořlavinu ze zápalné lahve použité při žhářském útoku na domek romské rodiny v osadě Bedřiška v Ostravě. Zatím je jasné jen to, že nejde o běžný benzin, informovala policejní mluvčí Darina Majková.

 

PSALI JSME: Na romskou rodinu zaútočili žháři. ROZHOVORY

 

"Výsledky dosavadního zkoumání tekutého obsahu lahve, kterou pachatel či pachatelé vhodili v neděli oknem do domu romské rodiny, již vyloučily běžný automobilový benzin, popřípadě směsi s benzínem," uvedla Majková s tím, že specialisté z odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství dále vyhodnocují zajištěné stopy z místa činu a přizvali ke znaleckým posudkům další odborníky. Podle Majkové jde o časově náročnější proces.

 

Zápalnou láhev vhodil v neděli před čtvrtou hodinou ráno zatím neznámý pachatel oknem přes skleněnou výplň do rodinného domku, kde žije tříčlenná rodina. Láhev s hořícím knotem dopadla do pokoje, v němž spala třináctiletá dívka. Ta knot uhasila, hořlavá látka se nevzňala, protože láhev se při dopadu nerozbila.


PSALI JSME: V Bedřišce asi neútočili rasisté, myslí si místní i romský pomocník

 

Kromě poškozené rodiny se v druhé části domu, na který žhář zaútočil, nacházeli další lidé. Podle policistů zatím nic jednoznačně nenasvědčuje tomu, že by byl útok na bezproblémovou rodinu v sociálně vyloučené lokalitě ostravské čtvrti Mariánské Hory a Hulváky motivován rasisticky, nebo že jde o organizovaný čin extremistů, přestože jde o jednu z vyšetřovacích verzí. Způsobená škoda je minimální, činí asi 1000 korun.


Starostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková vyslovila domněnku, že za útokem stojí snaha rodiny získat doklad o tom, že jsou její členové v České republice diskriminováni. Ti se totiž údajně chtějí vystěhovat do Británie nebo Kanady. Podle starostky a senátorky Janáčkové zdaleka nejde o bezproblémovou rodinu, jak se vyjádřili policisté, neboť dluží obvodu peníze na různých poplatcích a nájmu a kvůli špatnému soužití se už musela přestěhovat ze svého původního bydliště.


Rodina chystá žalobu


Tato slova se rodině nelíbí. "Cítí se dotčeni a chystají na senátorku žalobu. Podána by mohla být už příští týden. Nabídli jsme jim právní pomoc a sejdeme se v pondělí," řekl romský aktivista Kumar Vishwanathan.
 

Janáčková, která je v současné době v zahraničí, řekla, že si není vědoma toho, že by svým prohlášením rodinu urazila. "To, co jsem prohlásila, by mohla být jedna z možných variant. Mám své zdroje mezi lidmi, kteří v Bedřišce žijí, ale nebudu je prozrazovat," řekla s tím, že zásadní pro ni bude konečné stanovisko české policie.
 

Ostravští policisté původně případ vyšetřovali jako obecné ohrožení, následně ho překvalifikovali na vraždu ve stadiu pokusu a převzala ho krajská kriminálka. Pachateli hrozí odnětí svobody na patnáct až dvacet let nebo výjimečný trest. V platnosti stále zůstávají dosud přijatá bezpečnostní opatření, která ostravští policisté zavedli, hlídají zejména problémové a sociálně vyloučené lokality, které by mohly být rizikové.

muf tn.cz / Mediafax