galerie protiromské protesty

Masakr v Budějovicích: Těžkooděnci vytlačovali demonstranty slzným plynem

Demonstrace v Budějovicích - 8
Zdroj: TN.cz
Nepokoje v Českých Budějovicích

Policie vpodvečer zasáhla na českobudějovickém sídlišti Máj proti účastníkům dnešní protiromské demonstrace. Šest lidí bylo lehce zraněno a asi sto zadrženo.

Z náměstí, kde byla neohlášená akce odpoledne na pokyn magistrátu rozpuštěna, se jednotlivci vydali na sídliště obývané zejména Romy a sociálně slabšími lidmi. Policejních výzev k opuštění místa desítky lidí neuposlechly, na místo naopak přicházeli další lidé.


Těžkooděnci a policisté na koních demonstranty vytlačovali, aby zabránili jejich střetu s obyvateli sídliště. Romy ale v ulicích vidět nebylo, situaci sledovali z oken a střech panelových domů. Policie proti demonstrantům použila i granáty se slzným plynem. Dvě přistavená vodní děla zůstala nevyužitá. Policejní hlídky zůstanou na sídlišti zřejmě i v noci.
 

GALERIE: Nepokoje v Českých Budějovicích

1
/
13
Zdroj: TN.cz
Demonstrace v Českých Budějovicích - 5

 

Před dnešní akcí, na kterou se lidé svolávali prostřednictví internetu, obsadila policie jak sídliště Máj, tak centrum města a přilehlé ulice. Kontrolovala příjezdové cesty do města a ještě před demonstrací zabavila několik zbraní, mezi nimi basebalové pálky, tyče a další předměty.
 

Napjatá situace na sídlišti Máj, kde žije 20.000 lidí, panuje od pátku 21. června. V ten den se na hřišti dostaly do konfliktu děti, následně se do něj zapojilo asi 100 dospělých. Na sídlišti Máj se dnes odehrál bezproblémový happening asi dvou stovek obyvatel, převážně Romů.


Minulou sobotu obdobná akce také přerostla v potyčky. Zraněno bylo tehdy deset lidí a 40 se podle mluvčí policie dopustilo přestupku.
 


Někteří obyvatelé Českých Budějovic si na soužití s nimi stěžují. "Zejména mladí Romové jsou hluční, kradou v domech i v obchodech, chovají se vulgárně, když je někdo napomene, vyhrožují, že ho zbijí nebo zabijí," řekl ČTK sedmapadesátiletý strojař, který na sídlišti žije přes 20 let. Lidé drobné delikty na policii nehlásí, protože se bojí a policie to stejně neřeší, uvedl. Primátor Juraj Thoma (OPB) se podle něj snaží situaci uhlazovat.


Protiromské demonstrace odsuzuje řada občanských iniciativ. Třeba salesiáni, kteří se více než 20 let věnují výchově a vzdělávání dětí z českobudějovických sídlišť. Chtějí, aby dlouhodobé problémy na Máji řešilo zastupitelstvo města. "Máme obavy o bezpečnost občanů žijících na Máji, zvláště dětí," řekl ČTK mluvčí salesiánského střediska mládeže Ondřej Trojek.
 

ČTĚTE TAKÉ:

MAPA ZLOČINU: Ve kterém kraji nejvíce bují kriminalita? Podívejte se

tn.cz / anš