Celníci zabavili 5 papoušků v ceně přes milion korun

Pět chráněných papoušků kakadu palmových zadrželi celníci při příhraniční kontrole na dálnici D2 mezi Břeclaví a Lanžhotem.

Celníci objevili kontraband v úterý večer při prověrce nákladu Toyoty Sienna, v níž cestoval český řidič. "Celníkům tvrdil, že nedováží žádné zboží. Po otevření bočních posuvných dveří ale kontroloři našli tři klece s pěti papoušky," řekla Temňáková.

 

Přivolaní pracovníci České inspekce životního prostředí vzápětí podle Temňákové potvrdili podezření celníků, že muž převáží zákonem chráněné, navíc mimořádně vzácné a kriticky ohrožené ptáky.

 

"Určili, že jde o papouška kakadu palmového, jehož cena se pohybuje od dvou set tisíc korun výše," řekla Temňáková. Dodala, že exempláře přírodovědci okamžitě převezli do záchranného centra.

 

PODÍVEJTE SE:

 

Podle tvrzení řidiče měli být ptáci čipováni, což ale kontrola neprokázala.

 

Podobný typ zásilek musí přitom podle mluvčí celníků vždy doprovázet platný certifikát CITES (oficiálně používaná zkratka pro Úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin – pozn. red.), který však šofér neměl. "Celníci s experty České inspekce životního prostředí nyní zjišťují, odkud ptáci pocházejí, řekla Temňáková. Kam měla zásilka s vzácnými opeřenci namířeno, bude vyšetřovat policie.

 

Během několika dní se na česko-slovenské hranici objevil již druhý případ pašování vzácných a kriticky ohrožených zvířat. O víkendu celníci zadrželi dva muže, kteří převáželi trofeje a maso na Slovensku upytlačeného medvěda hnědého.

 

Nejčastěji se pašují plazi


Podle CITES jsou nejčastěji pašováni plazi. "Je to proto, že nedělají hluk a bez jídla vydrží delší dobu," řekla vedoucí oddělení kontroly CITES při České inspekci životního prostředí (ČIŽP) Pavla Říhová. "Množí se i případy nelegálního dovozu suchozemských želv," doplnila Říhová.

 

Naopak ubylo případů pašování papoušků. "Jejich převoz je obtížnější, jsou hluční a musí se nějak umlčet, buď zalepením zobáků či podáním uspávacích prostředků," vysvětlila Říhová. "Navíc do EU je dovoz ptaků ze třetích zemí zakázán, doplnila.

 

"Nejvzácnějším žijícím pašovaným zvířetem, které jsme zabavili byl asi Varan modrý," řekla ředitelka odboru CITES. "Jeho cena se pohybuje v rozmezí 30 až 50 tisíc korun, což je na plaza velmi hodně," upozornila Říhová.

 

Mezi papoušky patří k nejvzácnějším Ara hyacintový, jeho cena je podle Říhové asi 300 až 400 tisíc korun.

 

"Stanovit cenu zabavených papoušků je velmi obtížně, právě proto, že od roku 2005 platí zákaz dovouzu ptáků. řádově se však ceny druhů papoušků pohybuje v v desetitisích až  stovkách tisíc korun, cena některých druhů však může přesáhnout i jeden milion korun," informoval mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

 

Barták uvedl, že v březnu 2009 ve spolupráci s ČIŽP zabavili 9 různých papoušků druhů (ceny jsme převzali ze stránek papousci.chovzvirat.com):

 

Amazoňan kubánský - 20 000,-

Amazoňan jamajský - 150000

Amazoňan pomoučený - 15 000,-

Amazoňan žlutolící - 15 000,-

Amazoňan haitský - 30 000,-

 

Říhová upozornila, že odhalené případy pašování vzácných druhů zvířat jsou jen špička ledovce. "Nelegální obchod je mnohem rozsáhlejší," řekla Říhová.

muf s přispěním Josefa Svobody tn.cz / Mediafax