Soud se žháři z Vítkova je odročen na čtvrtek

Soudce odročil proces se žháři z Vítkova na čtvrtek. Líčení se čtyřmi žháři z Vítkova na Opavsku bude pokračovat ve čtvrtek.

Soudce jednání přerušil po námitkách obhájců dvou obžalovaných, že se trestní tribunál dopustil krácení práv obžalovaných.

 

Druhý den soudního líčení se čtveřicí žhářů, kteří loni v dubnu zapálili ve Vítkově dům romské rodiny, začal ve středu u Krajského soudu v Ostravě námitkami obhájců, kteří se cítí kráceni na svých právech. Nemohli klást otázky obviněnému Václavu Cojocaru, který odmítl pokračovat ve výpovědi.

  

PSALI JSME:

  

"Protože můj klient včera odpověděl na všechny otázky soudu, státní zástupkyně i zmocněnců, využívá dnes svého práva nevypovídat," oznámil na začátku líčení advokát Václava Cojocaru. Obhájci Jaromíra Lukeše a Davida Lukeše vznesli proto námitky. Soudce Miloslav Studnička v úterý jednání přerušil uprostřed výslechu obviněného.

 

Podle obžalovaných Lukeše i Vaculíka, kteří v úterý odmítli vypovídat, Ivo Müller a Václav Cojocaru v úterý lhali. Ti v úterý svorně tvrdili, že akci vymyslel Jaromír Lukeš.

 

Proces se čtyřmi ultrapravicovými radikály, kteří čelí obžalobě z rasově motivovaného žhářského útoku na rodinný domek ve Vítkově, začal za přísných bezpečnostních opatření u Krajského soudu v Ostravě v úterý.

  

ČTĚTE TAKÉ:

  

Při útoku 18. dubna 2009 byla vážně zraněná tehdy dvouletá Natálka, která je v současné době opět v nemocnici. Podle státní zástupkyně Brigity Bilikové zaútočili čtyři muži, kteří jsou příslušníky extremistických hnutí s neskrývanými rasovými a xenofobními projevy, na dům romské rodiny zcela úmyslně a s vědomím, že v něm žijí lidé včetně dětí.


 

Pro svůj čin si navíc záměrně vybrali předvečer 120. výročí narození Adolfa Hitlera. Jejich cílem bylo zviditelnit se ve stejně smýšlející komunitě. Akci plánovali několik týdnů. Lokalitu s vysokou hustotou romského obyvatelstva ve Vítkově vybral obviněný Jaromír Lukeš, který se tam dobře vyznal. Vytipoval také dům číslo popisné 58 v Opavské ulici.

 

Muži přijeli do Vítkova společně autem obviněného Davida Vaculíka. Poblíž místa činu si čtveřice připravila tři zápalné lahve, které předem obstaral obžalovaný Václav Cojocaru. Zatímco Lukeš řídil, obvinění Müller, Cojocaru a Vaculík s maskovanými obličeji a nasazenými rukavicemi doběhli k domu, zapálili knoty a každý vhodil lahev do jednoho z oken budovy. Způsobili tak požár, který se rychle rozšířil po celém objektu. Na dvouleté dívce, kterou ve spánku potřísnila hořlavá kapalina, vzplály šaty, oheň ji popálil na 80 procentech těla. Při požáru se zranili také její rodiče, dalších šest lidí dům včas opustilo. Oheň způsobil na objektu škodu zhruba čtvrt milionu korun.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:
 

 

K procesu se s požadavkem na náhradu škody připojila zdravotní pojišťovna, která vyčíslila léčení zraněných včetně popálené Natálky na více než 7 milionů korun. Necelých 100 tisíc korun jako bolestné a úhradu škody žádá Markus Pape, zástupce Natálčina otce Pavla Kudrika, který se na úvod hlavního líčení také přišel podívat. Celkem 710 tisíc korun na úhradu nákladů spojených s léčbou Natálky, tedy na léky nebo benzinu na dopravu do nemocnice, požaduje zástupce matky Anny Siwákové. Advokát Pavel Uhl chce pro Natálku bolestné ve výši šesti milionů korun a kompenzaci sníženého společenského uplatnění 2,4 miliony korun.

 

Státní zástupkyně Biliková viní mladíky, že spáchali pro společnost zvlášť nebezpečný čin, jejich jednání bezprostředně směřovalo k tomu, aby úmyslně usmrtili více lidí, včetně osob mladších patnácti let, pro jejich příslušnost k etnické skupině. Podle obžaloby se jako spolupachatelé dopustili pokusu o vraždu. Hrozí jim až výjimečný trest.

 

tn.cz / Mediafax