Nevítaný host

Desítky netopýrů našly v karlovarském bytě smrt

Asi stovka netopýrů si našla dočasný úkryt v jednom z karlovarských bytů. Jeho majitelka se obrátila o pomoc na ochránce zvířat, kteří netopýry chtěli odchytit a pustit do přírody. Jenže jak se ukázalo, byt se stal pro létající savce smrtící pastí.

Člověk musel chodit po bytě velmi opatrně, protože netopýři tam leželi doslova na každém metru. Netopýři se podle majitelky bytu stačili v domě uhnízdit v průběhu pouhých dvou dnů.

 

Létající savci se v rekonstruovaném bytě poschovávali všude. Viseli po stěnách, na závěsech, leželi na nábytku a ve srolovaných kobercích. "Mě nevadí. Ale že bych je musela mít v bytě, to ne,“ říká majitelky bytu Olga Pospíšilová.

 

O jejich odchyt se postarali profesionální ochránci zvířat. Ale už pohled na některé z netopýrů hvízdavých pro ně znamenal studenou sprchu. Mnoho z nich bylo mrtvých. A bohužel mrtvolek v krabici rychle přibývalo. Zahynuli na následky dehydratace. Úzkým otvorem v oknech, sice cestu do bytu našli, ale zpátky ven to nedokázali.

 

 

Pokud byste doma našli nějaké netopýry, večer nerozsvěcejte a okna otevřete dokořán. Chránění Netopýři pak vyletí ven za potravou a vodou. Záchranná akce, která skončí tak špatně jako ta dnešní, totiž pro nikoho příjemná není. Jestli se ze stovky netopýrů z bytu paní Pospíšilové podaří zachránit pět kusů, bude to velký úspěch.

kos / s přispěním Františka Nyklase TN.cz