podfuk za půl miliardy

Detektivové odhalili obří daňový podvod. Zloději si vymysleli i vlastní banku

Unikátní daňový podvod za půl miliardy korun překazili detektivové protikorupční policie. Teď zadrželi dalších sedm podezřelých a rozšířili tak skupinu obviněných už na sedmnáct lidí.

Detektivové ostravské expozitury ÚOKFK případ objasnili loni v listopadu. Tehdy bylo obviněno deset lidí. Nyní dalších sedm, na pět z nich uvalil soudce vazbu. Všichni jsou obviněni z pokusu zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a jiné podobné platby.
 

Jejich daňová trestná činnost, odhalená při policejní akci s krycím názvem Karta, byla v České republice použita poprvé. Je velmi dobře promyšlená a na jejím rozkrytí pracovali kriminalisté několik měsíců. Zmařili tak vylákání peněz od státu v celkové výši přes půl miliardy korun. (Při zadržení první skupiny to mělo být 360 milionů, v případě nyní obviněných sedmi pak 148 milionů korun).
 

"Obvinění předstírali nákup karet na předplacenou službu internetového webhostingu systému Ikropolis.com. Tyto karty pak v mnoha set tisícových sériích fiktivně prodávali na Slovensko. Protože zboží fiktivně dodali do jiného členského státu EU, chtěli čerpat neoprávněný nárok na nadměrný odpočet DPH," popsal případ mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej.

ČTĚTE TAKÉ:
Daňový únik z obchodů s naftou? Stát přijde o 8 miliard ročně!

 

"K zastírání trestné činnosti dokonce používali vlastní virtuální banku Standard Credit Bank se sídlem na Komorských ostrovech a její pobočkou v Praze, ve které prováděli pomocí speciálního bankovního softwaru fiktivní převody finančních prostředků, které však nikdy neměli. Dokonce simulovali i internetové bankovnictví. Tato banka však nikdy neexistovala," doplnil mluvčí.
 

Z celkem sedmnácti obviněných je deset stíháno vazebně. V případě pravomocného odsouzení hrozí všem trest odnětí svobody od pěti do deseti let.

tn.cz / mediafax / gar