Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.6. 2009 07:21

Policie v noci obvinila 10 neonacistů, hrozí jim až 8 let

Zdroj: TV Nova

Akce údajně souvisí s koncerty extremistů a jejich aktivitami na internetu. Policie podezřelé svezla k výslechu, před ÚOOZ se stávkovalo.

Policisté v Česku zasáhli proti přívržencům krajní pravice. Podle mluvčího policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavla Hantáka bylo na různých místech Česka zadrženo 10 lidí. Okolo jedenácté hodiny večer byli obviněni z propagace hnutí, které směřuje k potlačení práv a svobod občanů. Hrozí jim tři až osm let.


 

Mezi obviněnými jsou mimo jiné organizátoři koncertů Martin Franěk a Lukáš Rod, zpěváci neonacistické kapely Vilém Farkač a Pavel Blinka.


Zhruba o půlnoci, tedy hodinu po obvinění, bylo všech deset zadržených za přísných bezpečnostních opatření převezeno do cely předběžného zadržení v Brně. Sem dorazila celá policejní kolona až nad ránem.


Před policií protestovali radikálové


Proti akci před policejním velitelství v centru Prahy, kam byli odváženi někteří zadržení, od 18. hodiny protestovala zhruba třicítka pravicových radikálů. Po 20. hodině se vydali protestující na Václavské náměstí, odkud se rozjeli domů.


Podpořit je přišla také více než sedmdesátiletá penzistka, která napadala fyzicky a nadávkami fotografy a kameramany. Na členy antikonfliktního týmu útočila propisovací tužkou. Výsledkem byly plivance ve tváři novináře a rozbitá clona fotoaparátu.


114

GALERIE: Sympatizantka neonacistů

Zdroj: Jindřich Kodíček

Sympatizantka pravicových extremistů-4

Hodnocení:

Mezi demonstranty byly známé tváře nacionalistické scény, Filip Vávra, Lucie Šlégrová, Erik Sedláček či Patrik Vondrák, uvedl zpravodaj ČTK na místě. Nechybí ani Tomáš Kebza, kterého soud letos v březnu potrestal za propagaci a podporu hnutí, které vede k potlačování práv a svobod člověka.


K protestu vybízela pozvánka umístěná na webu Autonomních nacionalistů. Stojí na ní hesla jako "Svobodu pro nacionalisty!", "Ne omezování svobody slova!" nebo "Svobodu hudební produkci!".


Zátahy napříč Českou republikou


Policie podle předběžných informací zatýkala od časného rána v Praze, Plzni, Rokycanech, Ostravě, Českých Budějovicích, Čáslavi nebo Hodoníně a Ratíškovicích. Policisté prováděli prohlídky bytů, aut a prohledali i jeden obchod.


Při razii ve vysočanském obchodu Hate Core Shop policie zabavila hudební nosiče a aparaturu. Odvezla také muže, který je zřejmě majitelem. Obchod se zaměřuje na prodej textilu a hudebních nosičů skupin populárních u pravicových radikálů.


"Akce je vyústěním několikaměsíční práce detektivů v oblasti extremismu," uvedl v podvečer Hanták. Policisté zatím nepotvrdili, že by byl někdo z extremistů obviněn nebo na něj byla uvalena vazba. "Probíhá vyšetřování, podrobnější informace sdělíme zřejmě v pátek," dodal Hanták.


118

FOTOGALERIE: Policisté předvádějí extremisty zadržené při velké razii

Zdroj: Jindřich Kodíček

Policisté předvádějí extremisty zadržené při velké razii-2

Hodnocení:

Advokátka Klára Slámová, která zastupuje některé z neonacistů, uvedla, že policie podle jejích informací od rána zadržela asi 20 lidí, prováděla také domovní prohlídky a prohlídky aut.


Prohlídky a výslechy zřejmě souvisejí s neonacistickými články na internetu a koncerty. "Pokud vím, tak jde hned o několik webových stránek," řekla pro tn.cz Slámová.


Mezi weby, se kterými zátah souvisí, je podle advokátky Slámové například www.odpor.org, tedy stránky neonacistického Národního odporu, internetové stránky Národně vzdělávací institut, které ovšem v současnosti nefungují, nebo web Altermedia ČR.


Co na zátah říká nový ministr vnitra Martin Pecina?


Extremisty zadržené v Praze a jejím okolí začali policisté v úterý před třetí hodinou odpoledne svážet na velitelství v Bartolomějské ulici v centru Prahy, kam je eskortovali ozbrojení policisté. Skončily tam i věci zabavené při domovních prohlídkách. Na velitelství vypovídala i Slámová.


Advokátka tvrdí, že se jí policisté ptali na podrobnosti z neonacistických koncertů, na kterých byla přítomná. "Cítím to jako obrovský útok na svoji osobu, jako naprosto nepředstavitelný tlak," řekla Slámová ještě před výslechem.


Výslechy podezřelých podle ní asi budou pokračovat večer i ve středu. V podvečer sem dorazil také šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.


Zadržení se našemu reportérovi svěřili, že netuší, co se děje a proč jsou tam, kde jsou.


Policisté vyráželi dveře a demolovali byty, píší extremisté


Na stránkách Národního odporu se po poledni objevilo vyjádření označující policejní akci za politicky objednanou. "Domovní prohlídky se nesly v tradičním duchu, když byly dotyčným osobám vyráženy dveře a pak zakuklenými ideopolicisty v přítomnosti manželek a malých plačících dětí zcela nesmyslně ničen jejich osobní majetek, vytloukána okna a podobně," píše na na webu odpor.org. Navíc prý cíle policejní razie nemají s extremistickým webem nic společného.


Na celou operaci dohlížel státní zástupce Brno-venkov. "Mohu potvrdit, že okresní státní zastupitelství pro Brno-venkov vykonává dohled nad trestním řízením, v rámci něhož policie vyšetřuje blíže nespecifikované množství osob pro podezření z trestného činu podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv osob," uvedl mluvčí zastupitelství Hynek Olma v úterý kolem poledne.


"Pokud vím, tak prohlídky začaly okolo páté hodiny ráno asi u 20 aktivistů krajní pravice," uvedl pro Mediafax Filip Vávra, někdejší představitel strany Národní odpor. Podle něj jde především o demonstrativní psychologický nátlak. "Nemám informace o tom, že by k výslechu na policii byl předvolán někdo z mých známých," podotkl Vávra a dodal, že prohlídky byly prý provedeny především u pořadatelů a organizátorů koncertů a podobných akcí.


Dnešní zásah schvaluje celá politická scéna. Zásah přišel ve chvíli, kdy politici jednotně podepsali společný postup proti nárůstu extremismu a rasismu. Více TADY.


Policie zřizuje další jednotky zaměřené na extremisty


Zároveň se objevila v úterý zpráva, že pod severočeskou a severomoravskou policií vzniknou nové profesionální pořádkové jednotky, která budou nasazovány při extremistických akcích. Podobné útvary těžkooděnců nyní působí jen v Praze a na jižní Moravě. Novinářům to v Ústí nad Labem řekl policejní prezident Oldřich Martinů. Policie podle něj předpokládá, že počet extremistických akcí bude růst, a jednotky jsou proto potřebné.


Jak takový policejní zásah vypadá, se podívejte na videu

tn.cz / pez, ČTK, Mediafax
Reklama