Nečekaný úlovek

Detektivové zachránili zazděného zahradníka z pěstírny marihuany

Detektivové Národní protidrogové centrály (NPC) odhalili dosud největší indoor pěstírny netechnického konopí v ČR a z jedné z nich zachránili zazděného muže.

V souvislosti se zásahem detektivové zadrželi třináct podezřelých Čechů a Vietnamců, informoval dnes mluvčí NPC Michal Hammer. Zahradník byl v pěstírně zazděný několik měsíců a jídlo dostával výtahovou šachtou.

Podívejte se na policejní záběry ze zatýkání

 

 

"Výsledkem akce je zajištění zatím největšího množství marihuany při jedné operaci," uvedl mluvčí s tím, že unikátní je způsob, jak pachatelé pěstírny zásobovali elektrickou energií, aby na sebe neupozornili nezvykle vysokým odběrem z distribuční sítě.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Turisté si už v Nizozemí marihuanu legálně nekoupí
 

"Skupina pachatelů používala pro výrobu elektrické energie celkem tři naftové agregáty, kdy nejvýkonnější pochází z Číny. Další tři agregáty stejného typu měli pachatelé objednány a současně měli již připravenou a kompletně vybavenou další část indoor pěstírny netechnického konopí a čekali pouze na dovoz agregátů, aby mohli zahájit pěstovaní konopí v celé pěstírně. Tato pěstírna byla zatím největší zajištěnou pěstírnou v České republice i přesto, že zatím fungovala pouze na polovinu svého výkonu," uvedl mluvčí s tím, že zajištěný agregát Volvo byl schopen pokrýt spotřebu elektrické energie pro 200 výbojek o výkonu 800 W v jedné pěstírně a jeho cena činila 800 000 korun.
 

Hlavními organizátory byli podle policie dva muži české národnosti, kteří se významně podíleli na fungování obchodu s marihuanou tím, že obstarávali objekty pro zřízení pěstíren včetně technologického vybavení, vytvořením odběratelské sítě nejen v ČR, ale také v SRN, kde se snažili získat strategického partnera. "Pachatelé postupovali podle podrobného plánu a každou pěstírnu řídili jako samostatnou buňku. O jejich bezohlednosti svědčí zazděný vietnamský zahradník v jedné z pěstíren," uvedl mluvčí s tím, že uvězněnému muži několik měsíců podávali jídlo výtahovou šachtou.
 

Při domovních prohlídkách byly zajištěny celkem čtyři kompletní velkokapacitní indoor pěstírny včetně 5600 kusů rostlin konopí v různých fázích růstu, agregáty, vysokozdvižný vozík, tři motorová vozidla, finanční prostředky ve výši 700 000 korun a nádrže s obsahem asi 5.000 litrů nafty. "Z množství zajištěných rostlin konopí by bylo možné získat minimálně 500 kg marihuany. Následným prodejem takovéhoto množství marihuany mohli pachatelé získat finanční prostředky v celkové výši cca 40 milionů Kč," uvedl Hammer a dodal, že část produkce byla vyvážena do Německa.
 

Všech 13 zadržených, z nichž 12 skončilo ve vazbě, bylo obviněno ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami, v případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody od 8 do 12 let.

hel tn.cz / Mediafax