Je to blázen?

"Dobrý den, rád bych si s vámi povykládal, nudím se!" Muž 900krát zneužil tísňovou linku!

Operátorka
Zdroj: isifa/Lidové noviny/ONDREJ NEMEC
Téma:

Na tísňovou linku moravskoslezské policie volal téměř v 900 případech muž, který k tomu neměl žádný pádný důvod. "Haló, to jsem zase já. Asi spadl nebo ztratil se mi žlutý míček, co s tím jako uděláte? A hned!“ „Dobrý den, rád bych si s vámi povykládal, se nudím," ozývalo se například operačnímu důstojníkovi ze sluchátka.

"Muž od ledna do července roku 2012 téměř 900x „vytočil“ na svých mobilech jednu z tísňových linek (zejména záchrannou službu a Policii ČR), přičemž oznamoval neexistující událost, případně si chtěl pouze popovídat. Nebyl ale nikdy v ohrožení života či zdraví (svého nebo jiné osoby), nebyl ani ohrožen jeho majetek (nebo majetek jiné osoby). Blokoval tak tísňové linky, kdy pouze shodou šťastných okolností nedošlo k tomu, že by se jiné osoby nacházející ve skutečné tísni na tuto linku nemohly dovolat. Navíc, na základě jeho nepravdivých oznámení třikrát vyjela policejní hlídka," uvedla policejní mluvčí Šoňa Štětínská.

 

Policisté proto začali muže trestně stíhat pro trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Muž vždy jednal pod vlivem alkoholu. Po zadržení ho policisté obvinili a soud ho odsoudil k 5 měsícům vězení s 15ti měsíční zkušební dobou. Soudce navíc muži nařídil ústavní léčbu a zabavil mu mobily i simkarty.

 

 

"V obecné rovině – moravskoslezští policisté přijmou na lince 158 ročně zhruba 165 000 hovorů. Při zprůměrování se jedná o 450 hovorů denně. Ve statistikách zůstává jen cca 300 až 350 tísní denně – ostatní jsou volání například typu dopravní nehody, kdy k jedné volá na linku 158 i desítka svědků či poškozených. Ale nejsou v noci ani ve dne výjimky, že linku 158 „vytočí“ i několikrát po sobě opilá osoba požadující řekněme společnost. Někteří lidé si zase na tísňové lince stěžují na podle nich nesprávný postup či neochotu různých institucí, nebo chtějí teď hned vidět policisty na vlastní oči v akci a požadují pro zpestření programu svého dne jejich výjezd na jimi určenou adresu, samozřejmě bezdůvodně," dodala mluvčí.

 

Související témata:
TN.cz