Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Exmanažeři banky mu dali podvodem miliardu. PROMLČENO

Třináct let stará kauza vytunelovaného H-Systému má svou další kapitolu. Městský soud v Praze zastavil stíhání obžalovaných exmanažerů Komerční banky, kteří měli podvodem šéfovi H-Systému Smetkovi poskytnout zhruba miliardu korun.

Soud konstatoval, že tato věc je již promlčena. Zástupci poškozených klientů i žalobci s rozhodnutím nesouhlasí a považují ho za podivné.

Asi tisícovka klientů přišla v projektu levného bydlení H-Systém dohromady o miliardu korun. Šéf projektu Petr Smetka si už za podvod odpykává dvanáctiletý trest.

Vyšlo ale najevo, že Smetka peníze měl. Už na počátku totiž H-Systém zadlužil miliardovým úvěrem u Komerční banky. Peníze ale podle policie nepoužil na výstavbu, ale rozplynuly se v dnes už neexistujících firmách.

Policie však následně zjistila, že Smetkovi miliardu přiklepli spřátelení bankéři Komerční banky.

Smetka a tři bankéři čelili obžalobě z podvodu. Městský soud ale jejich jednání nejprve překvalifikoval na mírnější trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku a nyní konstatoval, že tento čin je již promlčený. Proti tomu ale protestují žalobci.

Soud se ale hájí, že pro podvod nebyly důkazy.

Sami obvinění bankéři se ke kauze nevyjadřují.

Žalobci se nechtějí se zastavením trestního stíhání smířit a chtějí dát proti rozhodnutí městského soudu stížnost k vrchnímu soudu.

TV Nova