Exmanželku zabil cihlou, tělo pak spálil i s autem! U soudu přiznání odvolal

Jan Ryška
Zdroj: Mediafax
Jan Ryška (vlevo vpředu) u soudu.

Za brutální vraždu bývalé manželky stanul v pondělí před soudem Jan Ryška. Podle obžaloby ženu ubil cihlou, tělo pak naložil do auta a spálil. Muž se k činu původně přiznal, v pondělí však prohlásil, že ho k tomu policisté dotlačili.

Vražda Ryškovy pětačtyřicetileté exmanželky Blanky M. se odehrála loni 12. června kolem osmé hodiny ráno na dvoře rodinného domu v Horních Bludovicích. Žena už v domku sice nežila, jezdila tam však pravidelně krmit své psy.


Podívejte se, jak hrůzný případ popisuje státní zástupkyně Brigita Bilíková:

Podle státní zástupkyně Jan Ryška (48) po hádce o majetek ženu napadl cihlou, a pětkrát ji udeřil do hlavy. Žena utrpěla devastující poranění hlavy a okamžitě zemřela. Ryška pak tělo naložil do Fiatu Marea, kterým jeho bývalá žena přijela, odvezl ji na parkoviště u obchodu s potravinami na Bludovickém kopci v nedalekém Havířově, kde mrtvolu nechal celý den. Mezitím se zbavil jejích osobních věcí, které zahodil do Těrlické přehrady, pak se v klidu zajel vykoupat na Žermanickou přehradu, kde se čtyři hodiny opaloval. Teprve v noci se opět vrátil k autu s mrtvolou, rozbil na něm okna, polil vše benzínem, zapálil a vrátil se domů. Jan Ryška celý průběh vraždy policistům krátce po činu přiznal, dnes však doznání odvolal a přišel s úplně jinou verzí celé události.

 

ČTĚTE TAKÉ:

NEBEZPEČÍ! Mordparta v pohotovosti... Chladnokrevný vrah stále uniká...


“Ona přijela nakrmit psy, chvíli jsme se bavili, ona mě obvinila, že jsem ji udal, že psy nemá očkované. Pak psi začali štěkat, ona za nimi odběhla, já jsem zahlédl nějaké auto, které přijelo ke vratům, udělalo se mi špatně, měl jsem mlhu před očima, musel jsem jít na záchod, zvracel jsem. Když jsem pak vyšel ven, uviděl jsem Blanku, ležela bezvládně na zemi na boku, byla přikrytá peřinou. Myslel jsem si, že asi zakopla. Odkryl jsem peřinu, viděl jsem krev, poznal jsem, že je mrtvá. Nevěděl jsem, co mám dělat, nechtěl jsem volat policii, abych neměl ostudu, a abych nebyl podezřelý,“ vyprávěl soudu čtyřikrát soudně trestaný bývalý taxikář Jan Ryška s tím, že pak ženu naložil do auta, odvezl, šel se koupat a opalovat, a teprve později ho napadlo, že by mohl zahladit stopy zapálením auta.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Opilec podřezal družku. Nesmysl, brání se vrah

 

“Viděl jsem to v televizi, myslel jsem si, že když to zapálím, tak to shoří a nějak to zanikne. Byla to hloupost,“ řekl Jan Ryška, podle něhož se pak policistům k vraždě přiznal, protože na něj naléhali. “Přijeli ráno a vyvíjeli na mě nátlak, abych se přiznal, že to bude polehčující okolnost. Že když se nepřiznám, dostanu maximální trest a shniju ve vězení. Tak jsem řekl, že jsem ji několikrát praštil cihlou, ale není to pravda,“ dodal u soudu Ryška.


Podle státní zástupkyně však za vším stály zejména majetkové spory. Po svatbě v roce 1998 totiž Jan Ryška převedl svůj dům na manželku Blanku M., aby o něj nepřišel kvůli dluhům, později mu však žena nechtěla dům vrátit a jednala o jeho prodeji. To mělo vyvolat neshody, které skončily vraždou. Soudní jednání bude pokračovat výslechy znalců a svědků, Janu Ryškovi v případě uznání viny hrozí trest v rozmezí od 15 let až po výjimečný doživotní trest. Rozsudek by mohl být vynesen ještě tento týden.


 

Marek Švidrnoch