Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

odhalení

Fotky Ratha prodali bulváru zaměstnanci věznice za 5 tisíc

Fotky Davida Ratha z vězení ukradli dva zaměstnanci a médiím je prodali za pouhých 5 tisíc korun.

Zveřejněné fotografie zadrženého Davida Ratha a jeho spoluobviněných byly ukradeny z vězeňského informačního systému ve věznici Oráčov. Dva zaměstnanci vězeňské služby neoprávněně vnikli do informačního systému, ze kterého odcizili tři fotografie zadrženého Davida Ratha a dalších dvou obviněných lidí v jeho kauze. Fotografie 2. června zveřejnil deník Blesk.

 

Jeden ze dvou zatčených, civilní zaměstnanec věznice, navíc získával i Rathovy osobní údaje. Detektivové šli ale najisto. Oba muže totiž prozradily zápisy o pohybu v systému vězeňské služby. Jako důkaz policisté použili disketu, na které byly odcizené informace uložené. Také našli hotovost pět tisíc korun dobře schovanou v plechové krabici v dílně na vzdáleném místě.

 

Příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ukončili akci s názvem Sklepmistr v neděli dopoledne. Podle mluvčí Radky Sandorové úzce spolupracovali s příslušníky Generálního ředitelství Vězeňské služby. Akce se týkala právě úniku informací z vězeňského informačního systému do médií.

 

[IMAGEBOX_1001684]Kvůli úniku fotografií Ratha padají hlavy, inspekce zadržela dva lidi
[IMAGEBOX_1001684]

 

"Na základě zveřejněných fotografií byly vyšetřovatelem GIBS zahájeny úkony trestního řízení pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby proti neznámému pachateli z pracovníků Vězeňské služby České republiky," uvedla Sandorová. Informace vedoucí k úzkému okruhu lidí získala inspekce, společně s firmou provozující informační systém, v průběhu minulého týdne. V sobotu příslušníci GIBS ve spolupráci s vězeňskou službou zadrželi na základě souhlasu státní zástupkyně jednoho příslušníka a jednoho pracovníka vězeňské služby.

 

Riskovali kvůli 5 tisícům

 

"V průběhu uplynulého víkendu příslušníci GIBS prohledali prostory věznice Oráčov, ve které následně zajistili důkazní materiály v souvislosti s touto kauzou," doplnila mluvčí. Za poskytnutí fotografií obdržel příslušník vězeňské služby od deníku Blesk částku pět tisíc korun, kterou se inspekci podařilo zajistit. V neděli dopoledne zahájila inspekce příslušníkovo trestní stíhání.

 

"Současně bylo zahájeno trestní stíhání pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, kterého se dopustil pracovník Vězeňské služby České republiky tím, že vstoupil do informačního systému vězeňské služby, ze kterého neoprávněně získal fotografie," dodala Sandorová. Vyšetřovatel GIBS v neděli oba obviněné propustil ze zadržení.

cob / TV Nova tn.cz / mediafax / hru