Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

velký podvod

Gang padělal výuční listy, maturitní vysvědčení a vysokoškolské diplomy!

Velký podvod organiízovaného gangu, který padělal vysvědčení, vysokoškolské diplomy a výuční listy, odhalili policisté na severu Čech. Podvodníkům prokázali kolem stovky případů!

Policie odhalila skupinu, která v Ústeckém kraji prodávala padělky maturitních vysvědčení, vysokoškolských diplomů a výučních listů. Z padělání listin obvinila deset lidí, většinou mladších žen. Novinářům to dnes řekl vedoucí oddělení hospodářské kriminality Radim Vojáček.
 

Skupina podle policie nabízela padělky na internetových serverech. Za falešný vysokoškolský diplom inkasovala 50.000 korun, za maturitní vysvědčení a výuční list 15.000 korun. Kriminalisté jim prokázali stovku případů.
 

"Kupovali si k tomu originální blankety, které si objednávali na jméno školy. Distributor to přivezl ke škole a oni si to tam vyzvedli. Samotné vysvědčení pak dělali doma," řekl Vojáček. Kriminalisté podle něj odhalili případ vlastním šetřením i podněty od některých zaměstnavatelů, kteří zjistili, že jim zaměstnanci předložili falešný doklad o vzdělání.
 

 

Podle Vojáčka pachatelé komunikovali se zákazníky buď emailem, nebo telefonicky, peníze si nechávali posílat převážně poštovní poukázkami. Doklad pak buď posílali poštou, nebo ho předávali osobně. Vysvědčení podle kriminalistů vyráběli na přání klientů. "Nabízeli školy po celé republice. Lidé si mohli určit, jaké chtějí známky. Zda chtějí být velmi dobří, průměrní nebo horší studenti," doplnil Vojáček.
 

Falešné doklady pak lidé používali nejen pro získání zaměstnání. "Bylo zajištěno ročníkové vysvědčení pro rodinného příslušníka, aby byl ubezpečen, že dcera řádně studuje. Máme i případy studentů, kteří neudělali maturitu a vysvědčení si koupili, aby mohli rodičům deklarovat, že maturitu mají," řekl Vojáček.
 

Lidem, kteří použili falešné doklady pro získání práce, hrozí trestní stíhání také. "Rozeslali jsme všechny případy do jednotlivých okresů, aby kriminalisté případně zahájili jejich stíhání," dodal Vojáček.
 

Skupině padělatelů hrozí až tříleté vězení. Pouze jedna z obviněných, která prodala falešných dokladů 47, může strávit ve vězení až šest let. Policie už případ předala státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby.

tn.cz / ČTK / gar