Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zádamského gang opět bez viny. Trest dostali 4 lidé z 12

Zdroj: TV Nova

Gang podle obžaloby řadu let vydíral a terorizoval podnikatele v západních Čechách. Přesto dostali trest jen čtyři členové.

Krajský soud v Plzni v pondělí zprostil obžaloby většinu členů Zádamského gangu. Trest dostali čtyři obžalovaní z dvanácti. Mezi potrestanými chybí vůdce gangu Milan Zádamský a jeho bratr Petr. Prvnímu jmenovanému přitom hrozil trest až 10 let vězení.


Alan Treml, který patřil k pilířům gangu, odešel v pondělí od soudu s podmínkou za pokus o uplacení karlovarských strážníků. Tříměsíční trest s roční podmínkou dostal Marek Pruckl, důvodem bylo nepovolené držení zbraně. Dušan Orečko a Martin Bláha dostali za výtržnictví roční nepodmíněný trest. Odpykají si ho ve věznici s ostrahou.

Král se lvem Brutem


V případě ostatních členů gangu se nepodařilo soudu prokázat obvinění. Řada svědků a poškozených odmítla před soudem vypovídat nebo svoji výpověď změnili, údajně z obavy před mstou ze strany obžalovaných. Podle soudce Milana Štejra byli mnozí svědci nevěrohodní.


Dvanáctičlenná skupina se zpovídala ze zločinného spolčení, vydírání a dalších trestných činů. Obžaloba obsahovala přes 20 bodů. Proces je rozsahem a délkou trvání trestné činnosti srovnáván s Berdychovým gangem.


Podle obžaloby gang v západních Čechách působil od roku 1999, měl svoji hierarchii a členové přesně rozdělené role. Šéfem skupiny byl údajně šestatřicetiletý Milan Zádamský. Nejdůležitějšími pobočníky Zádamského byl bratr Petr Zádamský, Pavel Simandl a Alan Treml.


Podívejte se na zatčení Milana Zádamského:

A takto policisté zatýkali jeho komplice:

Milan Zádamský si nechával říkat Král. Doma choval lva Bruta, kterým údajně oběti zastrašoval. Jeden z podnikatelů měl skončit v jeho kleci.


Skupina podle obžaloby řadu let vydírala a terorizovala podnikatele v západních Čechách. Mezi jejich oběti patřili především provozovatelé heren, barů a restaurací.


Podnikatele gang údajně nutil platit za poskytování "ochrany", nutil je zaměstnávat dosazené vyhazovače. V případě odporu prý ničil provozovny, napadal hosty, hrozil likvidací dětí i celých rodin vydíraných.


Gang měl také nelegálně podnikat v prostituci, obchodovat se zbraněmi nebo páchat nájemné vraždy.


Se jménem Milana Zádamského byly spojeny v roce 2000 až 2003 například smrti tří lidí v Ostrově u Karlových Varů, které policisté uzavřeli jako sebevraždy. Všichni tři "sebevrahové" dlužili Zádamskému peníze. Policejní vyšetřování provázely podezřelé okolnosti. Podívejte se na reportáž ze září 2003. (Omlouvám se za sníženou kvalitu obrazu a zvuku.)

Už jednou bez viny


Sedm obžalovaných zprostil viny soud už letos v květnu poté, co případ rozdělil na části. Vrchní soud ale jeho rozhodnutí zrušil a nařídil vynést současně rozsudek u všech 12 obžalovaných.


Soud se Zádamským začal už loni v červenci, budovu soudu hlídalo během jednání policejní komando v černých kuklách a neprůstřelných vestách. Více si přečtěte TADY.

ČTK, hav s přispěním Romany Vébrové TN.cz