Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

zločinec na útěku

"Guru Jára" dostal za znásilňování studentek 10 let vězení!

Guru Jára alias Jaroslav Dobeš
Zdroj: TN.cz

Nechvalně proslulý "léčitel" a esoterik "guru Jára" by si měl odsedět desetiletý trest za znásilňování studentek. O půl roku nižší trest vynesl soud nad jeho spolupracovnicí. Oba jsou ale na útěku v cizině.

Krajský soud ve Zlíně dnes uložil zakladateli esoterické školy Poetrie, třiačtyřicetiletému Jaroslavu Dobešovi, deset let a jeho blízké spolupracovnici, čtyřicetileté Barboře Pláškové, 9,5 roku vězení za znásilňování studentek školy. Oběma hrozilo až 12 let. Stíháni jsou jako uprchlí. Jejich obhájci žádali zproštění obžaloby. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i obhajoba si ponechaly lhůtu na podání odvolání.
 

Dobeš, který je ve své komunitě známý jako "guru Jára", podle obžaloby ženy a dívky na různých seminářích takzvaně "odháčkovával". Tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali dřívější sexuální partneři a které jim znemožňovaly žít plnohodnotný život. On pak tyto takzvané háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval.
 

Klientky školy však o této metodě nic nevěděly, většinou jim byla nabídnuta na konci i vícedenních seminářů, aniž věděly, jak probíhá. Některé se bránily, většina z nich však po úvodním dechovém cvičení nebyla schopná ovládat své tělo a bránit se. Lektorky školy v čele s Pláškovou dívky většinou stimulovaly na pohlavních orgánech a řídily dechové cvičení. Poté se objevil Dobeš a zpravidla ženy znásilnil.
 

 

"Založili neakreditovanou esoterickou školu, jejíž podstatou nebylo nějaké léčení, ale majetkový a osobní prospěch obžalovaných," uvedla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová. Psycholog Dobeše označil za narcistického člověka, který zneužívá ženy v tísni. Plášková si k němu údajně vytvořila patologickou vazbu. Při práci pro školu osvědčila pragmatické myšlení a vysokou sociální inteligenci.
 

Podle obžaloby bylo v letech 2004 až 2007 znásilněno osm žen či dívek. Podle obhájců ale věděly, co je čeká, a nešlo tak prý o trestný čin. Semináře se konaly na několika místech ČR včetně domu ve Zlíně nebo statku v obci na Olomoucku. Podle státní zástupkyně Ivety Eichlerové Dobeš školu vytvořil jako zdroj své obživy. "Odháčkováním" podle ní prošly stovky žen.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o soudu a trestu:

 

 

Řada z nich se mu podrobila dobrovolně, jiné však nikoliv. Znalkyně Alena Gayová řekla, že u některých žen posttraumatická stresová porucha přerostla v chronický stav, její symptomy tak budou přetrvávat celý život. Znásilněné trpí například poruchami sebeúcty a depresemi, mají potíže v partnerských vztazích a také pocity viny kvůli tomu, že do Poetrie přivedly další ženy. Podle Gayové přitom šlo o inteligentní ženy, které ale byly na Dobešovi závislé.

 

Dobeš byl odsouzen i za pomluvu. Údajně v roce 2009 vyvěsil ve městě v Čechách letáky s informacemi o lékařce, která pracovala v tamní nemocnici a měla podle nich způsobit smrt pacienta. Letáky odkazovaly na další fakta na internetových stránkách Poetrie. Lékařka pak z nemocnice odešla a na čas byla bez práce.
 

Dobeš byl podle svědkyň v komunitě ctěn a obdivován. Jen on byl prý totiž schopen provést "odháčkování". V Česku se objevoval jen občas, hodně cestoval. V zahraničí se zřejmě stejně jako Plášková pohybuje i nyní, podle Eichlerové byl na oba vydán zatykač.

tn.cz / ČTK / gar