Hacker (16) z pasťáku POŽADOVAL 100 TISÍC za to, že se přestane nabourávat do firemního systému

Šestnáctiletý hacker z Brna se naboural do systému firmy, po majiteli požadoval 100 tisíc korun.

Brněnská policie objasnila případ kybernetického útoku hackera na společnost, která se zabývá webhostingem a službami v oblasti informačních a komunikačních technologií. Vyšetřování je zavedlo k mladíkovi z výchovného zařízení, sdělila v pondělí agentuře Mediafax policejní mluvčí Petra Vedrová.

 

Případ začal na jaře loňského roku. "Tehdy šestnáctiletý mladík dostal dovolenou z výchovného zařízení, kam jej dříve umístil soud, a strávil několik dní u matky. V té době úmyslně prolomil u jedné z firem bezpečnostní ochranu serveru, na který vložil svůj skript," uvedla Vedrová.

 

Skript rozesílal fiktivní objednávky zákazníkům poškozené firmy a vyzýval je k úhradě částky za služby z důvodu změny tarifu. "Mladík potom přes komunikační kanál ICQ kontaktoval jednatele poškozené firmy a požadoval po něm 100 tisíc korun za to, že své činnosti zanechá. Jednateli navíc vyhrožoval, že poškodí jeho osobní majetek nebo podnikatelskou činnost, pokud neodstraní reklamy ze sociální sítě Facebook," řekla mluvčí.

 

Analýza elektronické komunikace, zajištěné důkazy a zkoumání elektronických dat zavedlo kriminalisty až k mladíkovi.

 

"Po domovní prohlídce jsme zjistili, že pachatel využívá nelegální instalace mnoha softwarových programů, čímž zasáhl do zákonem chráněných práv k autorskému dílu," dodala Vedrová s tím, že mladík se bude z činů zodpovídat.

Mediafax