Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Inspekce zadržela policisty. Jsou podezřelí z vynášení informací

Inspekce zadržela policistu z Varnsdorfu a policistku ze středních Čech. Oba jsou podezřelí z vynášení informací.

Policistu ze severočeského Varnsdorfu a policistku ze středních Čech zadržela Generální inspekce ozbrojených sborů pro podezření z nelegálního vynášení výpisů telefonních hovorů. Mediafax o tom v pondělí informovala mluvčí inspekce Radka Sandorová s tím, že jeden případ se týká významných osobností.

 

Případ varnsdorfského policisty se týká loňského odhalení o vynášení výpisů z mobilního telefonu například soudce Ústavního soudu Pavla Rychetského nebo prezidentova kancléře Jiřího Weigla. "Dne 29. února 2012 by v této souvislosti zadržen jeden policista a jedna civilní osoba. Inspektoři proti oběma podezřelým zahájili trestní stíhání. Policista byl obviněn z pokračujícího přečinu zneužití pravomoci úřední osoby, civilní osoba byla obviněna z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby spáchaného ve formě návodu," uvedla Sandorová s tím, že po obvinění byli propuštěni a jsou vyšetřováni na svobodě.

 

PSALI JSME:

NEUVĚŘITELNÝ SKANDÁL: Policista špicloval i Weigla s Jaklem

 

Podle zjištění Mediafaxu je zadrženým policistou Marian Hudec, který měl výpisy hovorů politiků, podnikatelů, novinářů a jiných veřejně známých osobností vynášet na objednávku. Hudec se zajímal o výpisy telefonních čísel v letech 2009 – 2010, kdo si je u něj objednal, ale nikdy neprozradil.

 

Hudec v únoru stanul před soudem jako obžalovaný v jiné kauze. Pro soukromého detektiva sledoval telefon manželky jeho klienta. Díky odhalení tohoto případu inspekce zjistila, že Hudec pořizoval výpisy telefonů desítek významných lidí. Za nelegální sledování ženy byl zatím nepravomocně potrestán 14 měsíčním podmíněným trestem.

 

Pro stejné podezření inspekce zadržela kriminalistku z Krajského ředitelství policie Středočeského kraje z Územního odboru Praha venkov - západ. "Zadržena byla rovněž 29. února, i v tomto případě zadržená policistka, obdobně jako její varnsdorfský kolega v rozporu se zákonem, vyžadovala výpisy telefonních hovorů osob z řad pražských podnikatelů," uvedla Sandorová.

 

Inspektoři proti ní zahájili trestní stíhání pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby. "Obviněná byla ze zadržení propuštěna a další vyšetřování probíhá na svobodě," dodala mluvčí.

tn.cz / Mediafax