Jarolím z VV podal TRESTNÍ OZNÁMENÍ kvůli D47

Tomáš Jarolím
Zdroj: Mediafax
Místopředseda VV Tomáš Jarolím

Místopředseda VV Tomáš Jarolím podal trestní oznámení na šéfy firem, které se podílely na stavbě dálnice D47, oznámil v úterý na tiskové konferenci. Podle jeho informací vznikla škoda ve výši 536 milionů korun.

Trestní oznámení podal na zástupce čtyř firem – EUROVIA CS, a. s., Dopravní stavby Ostrava, a. s., Dopravoprojekt, a. s., HBH Projekt, spol. s. r. o. a na zástupce bývalého vedení Ředitelství silnic a dálnic.
 

Konkrétně jsou podle Jarolíma podezřelí Martin Borovka, Bořivoj Kačena a Ján Špáňo z EUROVIA CS, a. s., Pavel Vítek z Dopravních staveb Ostrava, František Vrána z Dopravoprojektu, Radovan Hrnčíř, Ivan Budík z HBH Projektu a Petr Laušman a Tomáš Mráček z Ředitelství silnic a dálnic.
 

PSALI JSME:

Tohle se platilo z našich daní! Na D47 úředníci našli 901 chyb!
 

Z dokumentů, které má Jarolím k dispozici, vyplývá, že ke stavbě dálnice byl použit nevhodný, méně kvalitní a levnější materiál, který byl ke všemu v rozporu se smlouvou. Zhotovitel tak zinkasoval o 536 milionů korun víc, než odpovídalo ceně použitého materiálu.
 

"Toto se nemohlo dít bez posvěcení politických elit – ministerstva dopravy. Toto byla zlodějna, kterou někdo musel vymyslet a koordinovat. To je to, co nasvědčuje tomu, že jde o organizovaný zločin," uvedl Jarolím.
 

Jako materiál do násypu stavby dálnice byla použita v rozporu se smlouvou ocelárenská struska z odvalu Hrabová. Nařízeno bylo přitom použít vysokopecní strusku z téhož odvalu. Ve zjišťovacích protokolech provedených prací, na jejichž základě proběhla fakturace, si zhotovitel účtoval peníze za vysokopecní strusku, tedy za dražší a kvalitnější materiál, než jaký použil.
 

Po uvedení dálnice do provozu na konci roku 2007 se po pár letech objevily na vozovce nerovnosti a deformace povrchu. Ty brání řádnému využívání dálnice, kvůli jejím závadám je totiž na ní omezena rychlost na 80 kilometrů za hodinu. Znalci ze společnosti G-Consult, spol. s. r. o., se domnívají, že za závady může špatný materiál, z něhož je násyp stavby.

krt tn.cz / Mediafax