Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Jižní Morava prožila ohnivý víkend, lidé založili během dvou dní 59 požárů

Navzdory panujícímu období extrémního sucha a s ním spojenému úřednímu zákazu rozdělávání ohňů vyjížděli hasiči na jižní Moravě během soboty a neděle k 59 požárům trávy a lesů. Řekl to mluvčí hasičů Jaroslav Haid s tím, že hasičské sbory byly v permanenci dvojnásobně než obvykle.

Za sobotu a v neděli do 19 hodin hasiči vyjížděli k celkem 103 zásahům, z toho se v 59 případech jednalo o požáry trávy a lesních porostů. "Ve srovnání s běžným průměrem to znamená více jak dvojnásobek zásahů," řekl Haid.
 

Lidé podle hasičů ve velkém porušovali snad veškerá úřední omezení, která ve čtvrtek vyhlášením období sucha stanovil hejtman Jihomoravského kraje. "Desítky požárů vypukly kvůli neopatrnosti lidí, kteří ve větrném počasí spalovali odpad ze zahrádek a oheň se rozšířil do okolí," řekl Haid.
 

Za přestupky proti zákonu o požární ochraně i nařízení kraje při období sucha proto hasiči o víkendu lidem ukládali blokové pokuty, část požárů ještě vyšetřují a porušení předpisů budou podle mluvčího postihovat v příštích dnech. "Podle zatím předběžného a neukončeného odhadu víkendové požáry travních a lesních porostů v kraji způsobily škodu za třiaosmdesát tisíc korun," konstatoval Haid.

ČTĚTE TAKÉ:

Rekreant na Vyškovsku zahodil nedopalek, shořelo 9 hektarů lesa!
 

Na Vyškovsku v sobotu uložili blokovou pokutu muži, který v Milešovicích přes zákaz rozdělávání ohně na suchém travním porostu spaloval hromady suché trávy a způsobil tak požár porostů, který se rozšířil desítky metrů do okolí. Finanční postih čeká také na muže, který přes zákaz u Lelekovic na Brněnsku rozdělával oheň v blízkosti lesa a způsobil požár lesního porostu na ploše 30 krát 40 metrů.
 

Během víkendu hořelo takřka nepřetržitě ve všech okresech jižní Moravy. V neděli mezi desítkami zásahů u požárů v přírodě hasiči likvidovali například požár zahradní chatky a sadu u Lulče na Vyškovsku, kde se oheň rozšířil na plochu velikosti fotbalového hřiště. V Židlochovicích na Brněnsku hasiči vyjížděli k požáru trávy, který vypukl od neopatrného pálení zahradního odpadu a vyhořel pás dlouhý 300 a široký 50 metrů.
 

V lese u Zábludova na Blanensku hasiči likvidovali požár lesního porostu na ploše 100 krát 50 metrů. Požár způsobil škodu za deset tisíc korun. "U Rozdrojovic na Brněnsku čtyři jednotky hasičů spolu s osádkou vrtulníku bojovali s požárem lesa, který způsobila neopatrnost při pálení klestu po lesní těžbě," řekl Haid.
 

Rozsáhlý požár trávy na ploše 100 krát 10 metrů ve Starém Podvorově na Hodonínsku skončil beze škody - včasný zásah hasičů, který zabránil rozšíření ohně do okolí, uchránil podle Haida lidem majetky v hodnotě pěti milionů korun. "Na Břeclavsku v okolí Lanžhota v podvečer tři jednotky hasičů zasahovaly u požáru trávy, který se rozhořel na ploše dvou hektarů a zasáhl také stromy," uzavřel víkendovou bilanci mluvčí hasičů.

 

fim tn.cz / Mediafax