Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.2. 2015 21:12
velká ryba

Komunistu Štrougala možná dostane elektrický plot před soud!

Zdroj: TV Nova

Zřejmě se blíží proces, který Česko ještě nezažilo. Před soudem by mohl stanout dosud nejvyšší komunistický hlavoun - bývalý premiér Lubomír Štrougal. A to za nic banálního, ale za smrt desítek lidí na elektrických zátarasech na hranicích ČSSR. Mohl by dostat až deset let, informuje dnešní MF Dnes.

O případném historicky nejvýznamnějším procesu s nejvýše postaveným komunistou rozhodne zdánlivá banalita. Úřad pro vyšetřování zločinů komunismu čeká na unikátní znalecký posudek z oboru elektrotechniky. Ten se bude zabývat elektrickým plotem na hranicích ČSSR, na kterém umírali uprchlíci z komunistického bloku.

 

Štrougala by mohl před soud dostat detail, který zřejmě soudruzi při budování železné opony přehlédli nebo je spíš vůbec nezajímal. Elektrický plot nabitý vysokým napětím 3000 až 6000 voltů patrně odporoval tehdejším platným normám, které měly zajistit, že budou všechna elektrická zařízení v zemi bezpečná.

 

Pokud znalecký posudek konstatuje, že tomu tak bylo a že elektrický plot na hranicích porušoval tehdejší technické předpisy, devadesátiletého Štrougala patrně požene policie a státní zastupitelství před soud. A to s obviněním ze zneužití pravomoci nebo z obecného ohrožení, za což by mu hrozil až deset let vězení.

 

Už jen to, že by byl Štrougal souzen, by bylo přelomové pro vyrovnání se Čechů s vlastní minulostí. Tak vysoký komunistický hodnostář před soudem ještě nestál. Kdy padne rozhodnutí? "Mohlo by se to rozseknout do konce března,“ řekl MF Dnes vyšetřovatel Eduard Kočvara, který má případ na starosti.

 

 

Elektrický plot na hranicích dosahoval výšky 2,5 metru a byl nabitý vysokým napětím 3000 až 6000 voltů. Komunisté ho dostavěli v roce 1953 a byl jen jednou z překážek, kterou museli uprchlíci na hranici překonat. Elektrický plot byl sevřený mezi dalšími dvěma - mezi dvoumetrovým plotem z ostnatého drátu a dalším plotem, který sloužil jako zábrana pro zvěř. Stál na dvacet metrů širokém zoraném pásu, kde bylo možné snadno postřehnout "narušitele" nebo jeho stopy.

 

Celý systém této železné opony navíc nestál přímo na hranicích, ale zhruba dva kilometry od ní, aby pohraničníci mohli uprchlíka, který se přes zábrany dostal, zadržet ještě na československém území. V praxi ovšem často pronikali i za hranici, protože za úspěšný útěk jim hrozily tresty, zatímco za zadrženého uprchlíka odměny.

 

Lubomír Štrougal byl v letech 1961 a 1965 ministrem vnitra, v letech 1970 až 1988 dokonce premiérem. U případného obvinění by ale byla klíčová doba, kdy šéfoval klíčovému ministerstvu vnitra. Tehdy totiž byly smrtící elektrické ploty ještě v provozu.

 

Paradoxně je nechal vypnout v roce 1965 právě Štrougal. Nepochybně to ale nebylo z humánních pohnutek. Ke stržení elektrického plotu se komunisté rozhodli po mezinárodních protestech a stížnostech. Navíc v době, kdy v zemi došlo k jistému uvolnění a blížilo se Pražské jaro. A v neposlední řadě byl provoz elektrického plotu poměrně nákladný.

 

Lubomír Štrougal se stal po prezidentovi Gustavu Husákovi asi nejznámější tváří spojovanou s "normalizací ve všech jejích aspektech nesvobody, cenzury, každodenního nátlaku na oponenty a v osmdesátých letech také stále patrnější ekonomické stagnace", uvádí Wikipedia. Lidové fámy mu dokonce připisovaly milostný vztah se zpěvačkou Helenou Vondráčkovou.

 

Z politiky Štrougal zmizel v prosinci 1989. Byl vyloučen i z KSČ a stáhl se do ústraní. Stáří prožívá v horské obci Jizerka v usedlosti "Na Kobyle" za Kořenovem v Jizerských horách. Před soud se ho úřady pokusily neúspěšně dostat už v devadesátých letech.

tn.cz / David Garkisch
Reklama