Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.3. 2009 18:06

Krvavé padesátiny: zhrzený milenec zastřelil na oslavě 4 lidi

Čtyřnásobná vražda se stala v Petřvaldu na Karvinsku. Muž zastřelil expřítelkyni, jejího snoubence a její rodiče. Pak se střelil.

Po zastřelené pětadvacetileté Vlaďce zůstala podle několika sousedů malá dvouletá dcerka.


Po poledni se našemu reportérovi podařilo zjistit, že čtvrtým zastřeleným kromě dívky a jejích rodičů měl být snoubenec mladé ženy a tudíž střelcův sok v lásce. Vrah je cizinec, ale zatím není přesně jasné, jestli je z Makedonie, Albánie nebo Černé Hory.


Poslechněte si vedoucího restaurace:

Před ostravskou fakultní nemocnicí, kam byl muž s prostřelenou hlavou převezen, stálo v neděli před polednem policejní auto s karvinskou poznávací značkou a je tedy pravděpodobné, že střelce hlídají.

- 	 Policisté na místě čtyřnásobné vraždy v Petřvaldu u Karviné
Zdroj: TN.cz

Nemocnice ale mužův stav odmítá komentovat. Ten leží na jednotce intenzivní péče neurologického oddělení.


Přišel na oslavu a začal střílet
 

Tragédie se odehrála v restauraci Sokol, kde byla právě v plném proudu rodinná oslava padesátých narozenin. V jednu hodinu po půlnoci, kdy v salónku podniku bylo asi deset slavících lidí, vešel dovnitř jedenačtyřicetiletý muž se zbraní a začal ihned střílet.
 

Podle psychologa a soudního znalce Jiřího Jelena, který pracoval i na Kajínkově případu, vše nasvědčuje tomu, že šlo o předem připravenou a dlouho plánovanou pomstu.


"Byl to bývalý přítel přítomné pětadvacetileté dívky. Na místě zastřelil ji, její rodiče a dalšího člověka," uvedl policista, který zná okolnosti případu. Dívka byla ročník 1984, její otec 1959, matka 1962 a rodinný přítel byl ročník 1975.

Hromadné vraždy jsou v Česku většinou "rodinnou záležitostí". Motivem obvykle bývá buď žárlivost nebo dluhy. O tregédiích, při nichž zemřelo více lidí a které vzbudily mimořádný zájem veřejnosti, se dočtete TADY.

Mapa - Petřvald
Zdroj: TN.cz


Podívejte se na fotky z webu restaurace Sokol


17

FOTOGALERIE: Restaurace Sokol Petřvald u Karviné

Zdroj: Oficiální zdroj

Restaurace Sokol Petřvald u Karviné

Hodnocení:Po šíleném činu střelec obrátil zbraň proti sobě. "Je vážně zraněný v nemocnici, ale zatím žije," řekla před devátou ráno policejní mluvčí Soňa Štětínská.


"Muž se střelil do hlavy, po příjezdu posádky byl v bezvědomí a přímém ohrožení života. Proto jsme ho převezli do fakultní nemocnice. Na místě jsme rovněž ohledali čtyři mrtvé a ošetřili další dva účastníky oslavy, kteří sice byli nezranění, ale v těžkém šoku. Proto jsme jim dali utišující léky," doplnil podrobnosti tragédie mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Policisté na místě činu zajistili střelnou zbraň, která poputuje na expertízu.


Vícenásobné vraždy jsou v Čechách výjimečné


Případy, kdy střelec zabije hned několik lidí naráz, jsou v českých podmínkách velikou vzácností. Podle dostupných informací je událost v Petřvaldu zřejmě nejtragičtějším případem svého druhu v Česku za posledních několik desítek let.


Zprávy o tragédiích, kdy rukou střelce zahyne i více než deset lidí, přicházejí čas od času ze zahraničí, zejména ze škol. Nejhorším případem zůstává dva roky stará událost na Virginském polytechnickém institutu a státní univerzitě, kdy student z Jižní Koreje Čo Sung-hu zabil 32 lidí a poté spáchal sebevraždu.


V Evropě drží smutný primát střelba ve skotském Dunblane, kde před 13 lety zastřelil třiačtyřicetiletý Thomas Hamilton ve škole 16 dětí ve věku od pěti do šesti let a jejich učitelku. I on po činu spáchal sebevraždu.

tn.cz, ot, pez s přispěním Jiřího Veselého a Marka Švidrnocha, ČTK
Reklama