Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 5. 2014
hasiči zasahují

Kuriózní výjezdy! Hasiči v Olomouci chytali hada i mývala za komínem

Užovka korálovka
Zdroj: policejnidenik.cz
Odchacený had z Jílové ulice v Olomouci

Hned dva kuriózní výjezdy za sebou mají olomoučtí hasiči. Nejprve odchytávali hada v koupelně a pak sundávali medvídka mývala z komína.

Oba nezvyklé výjezdy se odehrály o víkendu. Nejprve byli přivoláni v sobotu odpoledne do bytu v ulici Jílová. Obyvatele vyděsil malý barevný had, kterého doma našli. Hasiči na místě zjistili, že had se schoval do koupelny. Nebyl agresivní a nechal se snadno odchytit do speciálních kleští.
 

Ukázalo se, že jde s největší pravděpodobností o korálovku. Existuje jich několik druhů, ale ani jeden z nich není jedovatý, protože jsou to "užovkovití" hadi. Laik to obvykle nemá šanci poznat a pohled na korálovku ho vyděsí, protože korálovky využívají tzv. mimetismus. To je případ, kdy nejedovatý živočich napodobuje jedovatého.
 

Korálovky se opravdu podobají korálovcům, jedovatým americkým hadům. Liší se jen v detailu - na červenou barvu u nich navazuje černá, zatímco u korálovců je to bílá. Hasiči to při odchytu poznali a identifikovali hada jako neškodnou užovku. Protože se nenašel žádný majitel, odvezli hada do ZOO na Svatém Kopečku.
 

V neděli večer volali lidé hasiče k dalšímu kurióznímu případu. Na střeše v Revoluční ulici seděl za komínem ve výšce asi sedmi metrů mýval. Hasiči ho odchytili a protože ani u něj nenašli majitele, usoudili, že přišel z volné přírody a vypustili ho zpět.
 

Na Karlovarsku utekl z minizoo medvídek mýval, odchytit ho museli hasiči
Zdroj: HZS Karlovarského kraje Mýval - ilustrační foto

 

Mývalové sice nejsou v Česku hojně rozšířeni, ale vyskytují se na celém jeho území. Původně obývali Severní Ameriku, ale byli zavlečeni i do Evropy, Japonska nebo na Kavkaz. U nás žijí především jižní Moravě a na Šumavě.
 

Díky své přizpůsobivosti poměrně běžně obývají i města. Žijí v norách, ale velmi rádi i v komínech domů, kde si dělají rozmanité hnízdo. Nalezenec z Olomouce měl možná něco takového právě v úmyslu.

tn.cz / gar
Reklama