Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kvůli zastřelenému Romovi v Tanvaldu padlo trestní oznámení

Karel Holomek
Zdroj: Mediafax

Kvůli silvestrovské střelbě v Tanvaldu už padlo trestní oznámení. Ovšem ze zcela jiné strany, než by kdo čekal. Podal ho romský aktivista Karel Holomek, a to proti neznámému pachateli. Sám totiž připouští, že viníky incidentu mohli být i Romové.

"Byl jsem veden snahou, aby nebyla záležitost smetena ze stolu," řekl ve čtvrtek Jabloneckému deníku Karel Holomek, romský aktivista ze Sdružení Romů na Moravě.
 

Nutno podotknout, že Holomek vinu obou Romů, jednoho zastřeleného a druhého postřeleného, nevylučuje. Ve vyjádření pro iDnes dokonce Holomek uvedl: "Pravděpodobně ti kluci toho pána napadli. Já to nevím, ale domnívám se. Mohlo jít o loupež. Státní zástupkyně však tyto otázky odmrštila tím, že střelce neobvinili. Neříkám, že Romové nejsou vinni. Určitě jsou. Když je spor, je na obou stranách."
 

"Připouštím, že to trestní oznámení je trochu přitaženo za vlasy, protože trestní řízení probíhá, ale oni mi na to musí odpovědět a vysvětlit vše a já mohu stále vznášet dotazy. To je důležité,“ doplnil pro Jablonecký deník.

PSALI JSME:
Rekonstrukce střelby na Romy v Tanvaldu. TAJNÉ záběry

 

Holomek podle vlastních slov cítí povinnost zastat se Romů, protože mají nízké právní povědomí a trestní oznámení by sami nepodali. Aktivistovi vadí, že státní zastupitelství předem a bez jasných důkazů vyloučilo, že by případ mohl mít i rasový podtext. A za hlavní problém považuje, že dosud nebyl postřelbě nikdo obviněn. To by totiž podle něj ihned zklidnilo situaci v místě incidentu. Karel Holomek je připraven podat i stížnost na postup policie, pokud se ukáže, že nepostupovala profesionálně.
 

VIDEO: POSTŘELENÝ ROM POPISUJE INCIDENT:


 

K incidentu se vyjadřoval už v předchozích dnech, kdy například odsoudil romský pietní pochod v Tanvaldu, který se konal po pohřbu zastřeleného mladíka. Sice motivy Romů k pochodu chápe, ale tvrdí, že pochody a protesty ničemu nepomohou.
 

Incident se odehrál sotva hodinu a půl po začátku nového roku v Tanvaldu. Dva Romové, bratři, se tam z dosud ne zcela vyjasněných příčin dostali do konfliktu s třiašedesátiletým důchodcem. Ten nakonec vytáhl zbraň, na místě zastřelil Ladislava Talára a postřelil i jeho bratra.

ČTĚTE TAKÉ:
EXKLUZIVNĚ: Postřelený Rom mluví o smrti bratra

 

Prvního posunu v případu se zřejmě dočkáme na konci tohoto nebo na začátku příštího týdne. Tehdy by mělo státní zastupitelství vznést obvinění. Dosud k případu tvrdí pouze to, že ve hře jsou všechny možnosti. Tedy, že důchodce byl přepaden a jednal v sebeobraně nebo naopak zaútočil.
 

Ze záběrů utajené rekonstrukce činu, které se podařilo získat TV Nova, vyplývá, že verze střelce zní: "Byl jsem napaden a pouze jsem se bránil". Policistům na záběrech předváděl, jak se údajným útočníkům bránil ze země, kam ho předtím srazili.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ SE ZÁBĚRY Z REKONSTRUKCE ČINU:

 

tn.cz / gar