Spravedlnost po česku?

Lobbista Janoušek jde k psychiatrovi. Posudek ho může osvobodit

Roman Janoušek
Zdroj: TN.cz
Psychický stav Romana Janouška při nehodě bude zkoumat psychiatr.

To je vrchol drzosti! Vyšetřovatelé březnové nehody lobbisty Janouška nařídili, že se musí podrobit psychiatrickému vyšetření. Pokud by ho uznali nepříčetným v době nehody, mohl by od soudu odejít bez trestu.

Duševní stav lobbisty Romana Janouška, který v březnu opilý v Praze 4 srazil ženu a ujel, bude v rámci vyšetřování dopravní nehody zkoumat znalec z oboru psychiatrie. Uvedly to páteční Lidové noviny s tím, že o tom rozhodli vyšetřovatelé spolu s dozorovou státní zástupkyní.

 

Pokud by podle Lidových novin znalec určil, že Janoušek jednal v nepříčetnosti, jež by nesouvisela s alkoholem, mohl by vyváznout bez trestu. Vzhledem k tomu, že bezprostředně po dopadení policisty Janoušek nadýchal 2,2 promile, je to však nepravděpodobné.

 

 

Podle znalců, citovaných LN, může Janoušek dosáhnout maximálně změny právní kvalifikace a to tehdy, kdy by se prokázalo, že jednal v nepříčetnosti po požití alkoholu. Janoušek je zatím obviněn z úmyslného trestného činu ublížení na zdraví. Trestní sazba je ale stejná v obou případech, nicméně nešlo by se o úmyslný trestný čin.

 

Podívejte se na fotografie z rekonstrukce nehody

 

Pak by Janouškovi mohla otevřít cesta, jak se vyhnout soudu. Vzhledem k jeho projevené lítosti, symbolizované především nabídkou velkorysého odškodnění pro zraněnou ženu, by mohl dosáhnout podmíněného trestu nebo ještě mírnější formy potrestání.

 

 

Lobbista Roman Janoušek 23. března narazil se svým vozem zezadu do jiného vozidla. Z místa nehody ujel, řidička nabouraného vozidla ho však na křižovatce opodál doběhla a dožadovala se vyřešení nehody. Janoušek na ženu nejprve dvakrát najel a poté jí svým vozem srazil, v nemocnici žena strávila několik týdnů.

 

 

Janoušek se poté snažil ujet i policistům, ti ho dopadli až po krátkém pronásledování, kdy Janoušek vystoupil z vozu a dal se na útěk po svých. Orientační dechovou zkouškou mu policisté tehdy naměřili 2,2 promile alkoholu v dechu. Obviněn byl ze dvou trestných činů, hrozí mu až 10 let vězení.

tn.cz / mediafax / muf