Mistr převleků

Lupič přepadává pražské banky. Při tom mění vizáž a je stále agresivnější

Mistr převleků
Zdroj: Policie ČR

Už čtvrtou pobočku banky přepadl v Praze zatím neznámý lupič. Policisté po něm intenzivně pátrají, ale obávají se. V posledním případě pokladní ukázal, že má střelnou zbraň a při přepadení byl mnohem agresivnější, řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Poprvé přepadl banku v Lidické ulici v Praze 5 v pátek 21. června. „Pod pohrůžkou výbušniny, kterou držel v ruce, si vyžádal vydání peněz. Ty mu pokladní ve strachu o svůj život vydala,“ dodala mluvčí.

 


Podruhé se vydal do banky 2. července. Kolem jedenácté hodiny v Lazarské ulici také hrozil výbušninou a odnesl si peníze. Další pobočka přišla na řadu ve čtvrtek 11. července pár minut před polednem na Arbesově náměstí na Praze 5. „V tomto případě mu však pokladní odmítla dát peníze a utekla do zadních prostor provozovny,“ vysvětlila Kropáčová.


Zřejmě proto, že mu chyběly finance, hned druhý den přepadl stejnou pobočku v Lazarské ulici, kde už byl. „Nyní již však pokladní ukázal, že má střelnou zbraň a při přepadení byl mnohem agresivnější. Žena mu posléze do igelitové tašky naskládala peníze a on jako by se nic nedělo, odešel pryč,“ pokračovala mluvčí.


Při všech čtyřech přepadeních se podle policistů snažil úspěšně maskovat a měnit vizáž. „Jednou kloboukem a třikrát kšiltovkou. Dále nosí brýle buď dioptrické nebo plastové sluneční. Styl oblékání cíleně úplně mění a po přepadení se okamžitě převléká a zbavuje oblečení. Velmi dobrým maskováním dokáže dokonce ovlivnit i svůj věk. I přestože se to z kamerových záznamů pocházejících z bank zdá nepravděpodobné, kriminalisté vědí, že se jedná o stejného muže, který se snaží pouze policisty a okolí zmást,“ dodala Kropáčová.


Podle policistů je muži kolem 40 let, je 170 centimetrů vysoký a hubený. Má hnědé, na temeni míně řídnoucí vlasy. Hovoří česky bez přízvuku, ale spíše hlubším hlasem. Působí normálně a nosí laciné neznačkové oblečení. Na fotografiích z různých případů sice působní odlišně, nicméně policisté jsou přesvědčeni, že jde o stejného pachatele.


Kriminalisté se obracejí na veřejnost se žádostí o pomoc při pátrání. Jakékoliv informace k lupiči přijmou na tísňové lince 158. „V žádném případě se však nesnažte muže zadržet, jelikož je ozbrojen a může být velmi nebezpečný,“ ukončila mluvčí.
 

tn.cz/luk