Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

inzerát smrti

"Máte dluhy? Prodejte nám ledvinu!" Šílený inzerát šokoval obyvatele Mostu

"Máte dluhy a potřebujete peníze? Prodejte nám ledvinu nebo játra!“ To je znění inzerátu, který si mohli přečíst obyvatelé Mostu na některých autobusových zastávkách.

Prodej orgánů je ale v České republice zakázaný, autora inzerátu už proto hledá policie. Pokud by se ukázalo, že nešlo o vtip, hrozí mu až 5 let vězení. Na černém trhu se orgány prodávají třeba na Ukrajině či v zemích třetího světa. Operace tam probíhají doslova na koleni, bez patřičného vybavení.

 

Malý papírek nabízel bezkonkurenční výdělky. Stačila, v uvozovkách,maličkost - nechat se připravit o ledvinu, játra nebo jiný orgán. Reportérovi TV Nova se podařilo získat originál jednoho z inzerátů. Visel na autobusové zastávce v Mostě, poblíž jednoho z velkých mosteckých sídlišť. Všimnout si ho tam mohly stovky lidí. A další inzerát někdo pověsil na dveře trafiky. Jeden inzerát by se dal pochopit jako hloupá sranda, více inzerátů už ale zavání průšvihem.

 

"V půl osmý, když jsem šla do práce, tak to tam nebylo. A teď, když sem přišla zákaznice, tak mi říká: Vy tam máte zajímavej reklamní lístek,“ popsala okolnosti nálezu podivného inzerátu místní trafikanta. "Městská policie minulý týden zaznamenala výskyt po celém Mostě," potvrzuje ředitel Městské policie v Mostě Bronislav Schwarz.

 

 

Na číslo uvedené na inzerátu jsme zkoušeli volat a předstírat zájem o nabízené služby. Člověk na druhé straně už ale asi tušil, že po něm jde policie. "To já jsem určitě nenabízel, to je omyl. To tam někdo dal špatně. Nic takovýho není prostě pravda," sdělil nám hlas v telefonu.

 

Policie zatím netuší, jestli někdo nabízené služby využil. Pokud by do toho ale někdo šel, ve špičkově zařízené nemocnici by mu orgány rozhodně nevyoperovávali. "Pakliže by někdo opravdu podstoupil odběr orgánů za peníze, tak by se jednalo o pokoutnou nelegální činnost, se všemi riziky, které z toho vyplývají," říká Pavel Trunečka, přednosta transplantačního centra.

 

Zaznamenány u nás ale byly případy, kdy lidé sami nabízeli své orgány, aby zaplatili dluhy. V Číně zase 15letý školák prodal ledvinu aby si mohl dovolit mobil.

s přispěním Martina Kočárka tn.cz / hru