Romové chystají žaloby

Kvůli Petrově lži hrozí trest i jeho kamarádům. Matka je zoufalá

Někteří Romové z Břeclavi uvažují o trestním oznámení na Petra (15), který lhal o svém napadení. Možná ho podají i na chlapcovy kamarády, kteří lháře kryli.

Situace okolo případu patnáctiletého Petra z Břeclavi, který lhal o napadení Romy, se pomalu uklidňuje. Není ale stále jasné, jaké bude mít tento čin právní důsledky.
 

Rodina se sice veřejně omluvila, ale někteří Romové stále hrozí trestním oznámením. Zároveň ho chtějí podat i na kamarády, kteří Petra kryli.
 

Patnáctiletý Petr i jeho matka zažívají nejhorší období jejich života. Všichni je měli za hrdiny, ale Petr v nemocnici bojoval se svým svědomím.
 

PSALI JSME:
Petr z Břeclavi: Kdyby šel vrátit čas, tak bych ho vrátil

 

"Na té jipce, tam jsem skoro vůbec nespal, tam sem spal jen asi šest hodin za celý týden, co sem tam byl. Přemýšlel jsem nad tím od rána do večera, ale neměl jsem fakt sílu to nikomu říct, mrzí mě to,“ říká s lítostí Petr.
 

Když všechno prasklo, začala prožívat krušné chvíle i Petrova matka. "Tak sem se cítila jako štvanec a doufám, že se nestanu psancem, že nebudu vyhnancem, kterého zavrhnou jenom proto, že sem bránila své dítě,“ mluví o svých obavách Petrova matka.
 

Nakonec to ale vypadá, že se zákonem budou mít problémy hlavně Petrovi kamarádi, kteří mu pomáhali lež krýt. Petr ale nechce své kamarády do celé věci zatahovat a bere odpovědnost na sebe.
 

PSALI JSME:
Petr z Břeclavi zřejmě spáchal trestný čin, shodují se právníci

 

Podle právníků, které oslovila TV Nova, se tím Petrovi kamarádi dopustili křivého svědectví. U samotného Petra se jejich názory rozcházejí. Jeden z nich tvrdí, že se chlapec mohl dopustit křivého svědectví. Druhý míní, že mohlo jít o šíření poplašné zprávy.
 

Břeclavští Romové se mají v pondělí rozhodnout, zda podají trestní oznámení za další trestný čin - podněcování k rasové nesnášenlivosti.


POSLECHNĚTE SI, co na celou věc říká Petr:

 

cob / TV Nova TN.cz