ROZHOVOR

Její schizofrenní dcera ubodala Petra (16), matka ji hájí na VIDEU

Matka Barbory Orlové
Zdroj: YouTube/ ČTK
Téma:

Matka psychicky nemocné Barbory Orlové, která před několika týdny zabila na střední škole ve Žďáru nad Sázavou šestnáctiletého Petra Vejvodu, veřejně promluvila. Jaká Barbora je, byla drogově závislá? Podívejte se na emotivní rozhovor!

Jsou to už čtyři týdny, kdy celým Českem otřásla žalostná zpráva - do školy ve Žďáru nad Sázavou vtrhla psychicky nemocná Barbora Orlová a pobodala několik studentů a policistu. Jeden ze studentů její běsnění nepřežil, šestnáctiletý Petr Vejvoda, který před napadením schizofreničky bránil svoji spolužačku. Svým činem se stal hrdinou, na jeho pohřeb přišly stovky lidí, jeho čin plnil titulky všech médií v zemi.

 

Škola už studenta navrhla na cenu Michala Velíška. Uděluje ji každoročně nadace ADRA lidem, kteří prokázali občanskou statečnost a slušnost v situacích, při nichž jde o záchranu lidského zdraví či života. "Nás to moc potěšilo. Je to to poslední, co pro Péťu můžeme udělat. Je vidět, že to nezasáhlo jen celý Žďár, ale celou republiku. Je to pocta Péťovi," uvedl v exkluzivním rozhovoru pro TV Nova otec Petra. Na celý rozhovor se podívejte ZDE.

 

Nyní se rozhodla promluvit i matka Barbory Orlové.Podívejte se na celý rozhovor:

 

 

„Po třech letech se rozešla s přítelem, se kterým žila. A to to asi odstartovalo. Chtěla nám dokázat, že to zvládne, sama si pronajala byt, ze kterého mi ale po třech měsících volala vyděšená, ať pro ni přijedu, že už tam nemůže zůstat,“ vzpomíná Orlová na okamžiky, kdy se u její dcery zřejmě poprvé projevila její nemoc.

 

Po několika měsících se rodině ozvala policie s tím, že jejich dcera přišla na služebnu bosá a vystrašená, protože ji prý někdo neustále pronásleduje. Barbora skončila na psychiatrii, kde po několika dnech podepsala revers a odešla domů. Nikdo nevěděl, co se s Barborou stalo, ona sama se nikomu nesvěřila. To udělala až po útoku v havířovské základní škole, kdy ji hospitalizovali na psychiatrii v Opavě. V té byla dva roky.

 

"Všichni měli radost, že ta léčba tak krásně pokračuje. Byla neskutečně šťastná, když se po roce dostala na volnější oddělení. Velmi aktivně se zapojovala do aktivit, které tam provozují. Našla si přátele," říká její matka.

 

Téměř po dvou letech však přišel den, kdy Barbora zaútočila na střední škole ve Žďáru. Zabila šestnáctiletého Petra, další lidi zranila. "Ona se tím také velmi trápí. Ona v tu první chvíli ani nevěděla, kde se ocitla, proč se ocitla. Když se dozvěděla, co udělala, tak se zhroutila," vysvětluje Barbořina matka.

 

Její dcera prý žije v iluzi. "Barborka mi stále vypráví o té své iluzi, nechci to zlehčovat, ale v podstatě stále věří tomu, co prožívá ve svém nitru," dodává a v zápětí v rozhovoru zabředla až k údajným předkům rodiny, carskému rodu Romanovců.

 

"Dá se říci, že je Bára rodově spřízněna s ruskou šlechtou. Babička byla Ruska a podle vyprávění byla sestřenicí carské rodiny. Nevím, snad by se dalo říci, že psychická porucha je rodovým prokletím,ů říká na videu.

 

Těžko říct, co Barboru k útoku přimělo, údajně slýchávala hlasy. Podle matky navíc kreslila děsivé obrázky s démony. "Nejšťastnější bych byla, kdyby se vyléčila. Ale vím, že schizofrenie se vyléčit nedá. Modlím se, ať jsou objektivní posouzení odborníků a soudních znalců a ať se s ní zachází jako s nemocným člověkem. Z mého pohledu, nic pěkného ji nečeká," dodala na závěr rozhovoru.

 

Den, kdy se jim změnil život naruby

 

Barbora Orlová si vybrala střední školu ve Žďáru zcela náhodně. Podle detailních informací, které zveřejnila policie, ji město zaujalo na internetu a přijela do něho již s úmyslem vraždit, nešlo tedy o zkratovité jednání. Vybavená přijela nožem s čepelí o délce 21 centimetrů, školu si důkladně prohlédla, obešla, aby zjistila, kde je vchod a v šatnách, jak je již známo, zaútočila.

 

Jak policisté uvedli, již během zásahu na ně Orlová křičela, aby přijela "zásahovka", údajně si prý přála, aby ji policisté zastřelili. Zdá se tedy, že mladá žena chtěla zemřít, aby si však sama sáhla na život, na to neměla odvahu. Odvahu vraždit nevinné ale našla.

 

Orlová byla již dvakrát vyslechnuta, druhý výslech byl stručnější a obviněná vyjádřila lítost nad tím, co provedla. O tom, jestli byla příčetná, rozhodnou až soudní znalci, pod vlivem alkoholu a drog však v době svého hrůzného činu nebyla.

 

Barboru policie obvinila z vraždy a braní rukojmích. Hrozí jí 15 až 20 let vězení i výjimečný trest. Státní zastupitelství podalo návrh na vazbu, kterému jihlavský soud vyhověl.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vrah chlubil: Zavraždil přítelkyni, poté ji fotil nahou a ukazoval na webu

VIDEO s varováním: Dívku zavraždil jeden z jejich ´přátel´na Facebooku

TN.cz