Měl podřezat stopařku, teď je před soudem

Vrah chtěl dívku nejrpve znásilnit. Když se bránila, brutálně ji podřízl.

Krajský soud v Hradci Králové ráno začal projednávat případ vraždy dvacetileté stopařky u Keteně na Jičínsku z roku 2005.


Obžaloba viní Jiřího Cimbála, že 2. července 2005 nožem brutálně podřízl vysokoškolačku Ditu J., která cestovala stopem z Náchoda na brigádu do Liberce.


Podívejte se na reportáž o vraždě z 4. července 2005. Tehdy ještě policisté neznali identitu zavražděné dívky.

Mladá stopařka podle spisu nastoupila k Cimbálovi do auta. Ten ovšem po chvíli odbočil z původního směru a chtěl po ženě sex. Také ji osahával, ona ovšem odmítla a bránila se. To Cimbála rozezlilo a mladou ženu začal bít a také ji pořezal nožem.


Poté se zalekl toho, že by se na vše mohlo přijít, proto ji násilím vyvlekl z auta a podřízl ji. Třiceticentimetrová rána téměř oddělila její hlavu od těla. Dívka by podle obžaloby neměla šanci přežít, i kdyby jí lékaři okamžitě poskytli pomoc. Její tělo našel v příkopu kolemjdoucí.


U soudu vraždu popřel


U soudu Cimbál vraždu popřel. "S tím nemám absolutně nic společného a vůbec tady nemám být. O vraždě jsem se dozvěděl až asi 1,5 roku poté z televize," řekl.


"Myslí si, že jde o film, který on vytvářel sám a myslel si, že ho režíruje, ale režíroval to bohužel někdo jiný. Tam není jediný přímý důkaz k věci, všechny jsou pouze zprostředkované," řekl Cimbálův obhájce Petr Kracík. Dodal, že podle obhajoby výpovědi jsou zmanipulované a také zajištěná pachová stopa je falzum.


Hrozí mu i doživotí


Proti obžalovanému hovoří jako důkazy zhruba 40 hodin odposlechů a pachová stopa zajištěná na věcech poškozené, která se shoduje s pachem obžalovaného.


V případě prokázání viny mu hrozí až 15 let vězení, případně výjimečný trest. Hlavní líčení je nařízeno zatím do čtvrtka 17. září. Soud bude pokračovat ještě v říjnu, kdy by také mohl padnout rozsudek.


Po pachateli pátrali policisté několik let. Opakovaně žádali o pomoc i veřejnost. Cimbála zatkli až na konci září 2008. Od té doby je ve vazbě.

Na stopu podezřelého přivedl policisty korunní svědek. Jemu Cimbál prozradil, že stopařku zavraždil on. Svědek ale pravdu neunesl a šel Cimbála udat policii. Ta jej vybavila skrytým nahrávacím zařízením a nechala oba muže o vraždě znovu mluvit.


Cimbál příteli dokázal celý čin popsat a záznam se stal hlavním důkazním materiálem. U soudu obviněný tvrdil, že si vymýšlel, aby byl zajímavým.

Mediafax, hav s přispěním Filipa Pultara TN.cz