Místo služby spali strážníci v autě. Odhalilo je sledovací zařízení

Sledovací zařízení odhalilo ulévání ostravských strážníků. Dva z nich jsou už bez práce.

Sledovací zařízení nechala Městská policie v Ostravě nainstalovat v dubnu do šesti služebních aut, která podle vedení měla až nezvykle vysokou spotřebu. Vedení proto chtělo zjistit, zda strážníci skutečně při výjezdech dodržují předem danou trasu, kde mají hlídkovat.

 

Zařízení například měřilo spotřebu u auta. Jeho součástí byla i GPS, díky které bylo snadné zjistit, kde se strážníci zrovna pohybují.

 

Vedení policie proto snadno odhalilo, že řada strážníků místo práce odjela s autem na odlehlé místo, kde si strážníci místo hlídkování pospali.V autech si strážníci dokonce přitápěli, aby jim při "odpočinku" nebyla zima.

 

Jednou dokonce zaspali

 

"Ukázalo se, že někteří strážníci, dokonce i vedoucí pracovníci, místo desetiapůlhodinové služby jezdí na odlehlá místa, nejčastěji v Ostravě Přívoze, a až osm hodin tam s autem stojí. V jednom případě strážníci málem promeškali střídání služby a museli z ´ulejvárny´ jet se zapnutými výstražnými světly," řekl ředitel ostravské městské policie Zdeněk Harazim.

 

“Nedostatky vedení městské policie zjistilo celkem u 36 pracovníků, mezi nimiž bylo i šest vedoucích zaměstnanců,“ uvedl Harazim.

 

Dva ulejváky vyhodili

 

Dva ulejváci už od městské policie odešli. Dalším strážníkům sáhlo vedení na osobní ohodnocení. Někteří dostali dokonce roční podmínku, v níž se nesmí dopustit žádného dalšího pochybení.

 

"Výsledky mě nepřekvapily. Na vlastní oči jsem viděl strážníky spící ve služebním autě, to si za 300 milionů korun ročně od daňových poplatníků nemůžou dovolit," vyjádřil se k tomu ostravský primátor Petr Kamnař, který je zároveň nejvyšším představitelem městské policie.

 

Sledovací zařízení nechá vedení ještě v letošním roce namontovat  do všech služebních vozidel. Nakoupí i dalších 150 zařízení, takzvaná tlačítka v nouzi, které strážník zmáčkne v případě nouze.

gib s přispěním Evy Myšíkové tn.cz / Mediafax