Nejvyšší soud

Mladík (16) z mačetového útoku zůstane ve vazbě, mohl by totiž dál útočit

muž zaútočil mačetou
Zdroj: Mediafax
ilustrační foto

Šestnáctiletý mladík, který se zúčastnil loni v srpnu mačetového útoku na hosty baru v Novém Boru na Českolipsku, zůstane ve vazbě dalšího půl roku, až do února 2013. Rozhodl o tom Nejvyšší soud, který potvrdil oprávněnost trvání jeho vazby.

Soudci Nejvyššího soudu totiž v neveřejném zasedání odmítli stížnost obžalovaného a jeho matky proti rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který chlapci letos vazbu prodloužil až do února 2013. "Předpoklady pro prodloužení vazby mladistvého byly splněny po stránce formální i věcné," řekl agentuře Mediafax mluvčí NS Petr Knötig.
 

Nejvyšší soud se podle mluvčího přiklonil k názoru vrchního soudu, že "existuje reálné nebezpečí, že v případě pobytu na svobodě bude chlapec trestnou činnost opakovat".
 

Brutální útok na hosty novoborského baru se odehrál loni 7. srpna. Údajně mu předcházel konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si chtěli zahrát na automatech. Žena prý chtěla vidět jejich občanské průkazy. Chlapci pak začali servírku urážet, hosté se jí zastali a mladíky z baru vyhodili. Romové se ale vzápětí vrátili s posilou a hosty brutálně zmlátili. Při útocích mačetami a kusy nábytku tři z nich zranili, některé vážně.
 

Ústecké státní zastupitelství obžalovalo pět Romů z pokusu o vraždy, pokusu o ublížení na zdraví a z výtržnictví. Čtyřem bitkařům hrozí 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Nezletilci, o jehož vazbě nyní rozhodoval Nejvyšší soud, pak reálně hrozí, že za mřížemi stráví pět až dvanáct let.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

fim tn.cz / Mediafax